İlçe HaberleriGündem

Heyecan Doruktaydı

Geleneksel Edremit Deve Güreşleri Güre Mahallesi’ndeki Deve Güreşi Arenasında yapıldı. 130 devenin katıldığı güreşler yoğun ilgi ile karşılandı.

 

Edremit Belediyesi ve Edremit Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen Geleneksel Edremit Deve Güreşleri Kavlaklar Mahallesi altında ki Güre Deve Güreşi Arenası’nda yapıldı. Ege Bölgesi başta olmak üzere Marmara ve Akdeniz’den şampiyon develerin de aralarında bulunduğu toplam 130 devenin mücadele ettiği güreşler ilgi ile izlendi.

 

Zor Anlar Yaşandı

Okunan dualar ve saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması başlayan güreşlerde güreşen develeri ayırmaya çalışan urgancıların zor anlar yaşadığı güreşte bazı  develerin dört ayağı yukarı gelirken, bazıları da çareyi kaçmakta buldu. Edremit Belediyesi Basın Birimi’nin haberine göre, tüm katılımcıların ücretsiz izlediği deve güreşleri akşam saatlerine kadar devam etti. İzleyiciler güreşleri kamyon ve traktörler üzerinde mangal yaparak piknik havasında izledi.

 

Çakır ‘Güreşlerin Mutluluğunu Yaşıyoruz’

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Deve Güreşleri’nin bölgede önemli bir kültürü yansıttığını yıllardır düzenlendiğini belirterek organizasyonu birlikte düzenledikleri Edremit Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği üyelerine ve gösterilen ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti. Edremit Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği Başkanı Ali Çakır’da deve güreşlerinin köklü bir geçmişe dayandığını belirterek “İlk devecilik derneğinin kurulduğu Edremit ilçesi olarak Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nden toplam 130 devenin mücadele ettiği güreşe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu güreşlerin düzenlenmesinden bizlerin her zaman yanında olan Edremit Belediye Başkanımız Kamil Saka’ya çok teşekkür ediyoruz” dedi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın ev sahipliği yaptığı güreşleri Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Mehmet Ertaş, CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, CHP Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş izledi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu