Balıkesir Merhaba Gazetesi

İftarda Altın Kural Önce Çorba

İftarda Altın Kural Önce Çorba
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
09 Nisan 2022 - 8:44

İftarda Altın Kural Önce Çorba

 

Yapılan araştırmalar oruç tutmanın; sindirim sistemini dinlendirdiği, kan şekeri kontrolünü sağladığı, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, vücuttaki iltihaplanma ve stres süreçlerini azalttığını gösteriyor. Elbette tüm bu faydalardan yaralanabilmek, yediklerimiz ve beslenme tarzımıza bağlı.

İftar ve Sahurda Yüksek Protein ve Lif İçeriğine Sahip Baklagil Tüketin.Yeterli protein ve lif alımı, uzun süre tok kalabilmek ve sınırlı yemek saatlerinde bedenimizin sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için gerekli olan besin ögelerini karşılayabilmek açısından büyük önem taşıyor.Konuyla ilgili diyetisyenler ne diyor bu konudaki bilgileri keyifle okumanızı diliyorum. Sağlığa faydaları kanıtlanmış olan Akdeniz Diyeti protein önerileri; baklagilller, balık, tavuk ve yumurta yanında fermente süt ürünlerinden yoğurt, kefir, peynir ve düşük miktarda kırmızı et içeriyor. İftara bir kase çorba ile başlayıp 15 dakikalık bir moladan sonra tekrar sofraya döndüğünüzde 15 dakikalık bir yeme süresini takip ederek, iftarı 30 dakikada tamamlamak gerekiyor.

İsraftan Kaçının

Birleşmiş Milletler Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre ülkemizde her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe atılarak israf ediliyor. Her yıl 7,7 milyon ton gıda israfı ile dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz. Yapılan çalışmalar aç karnına çıkılan alışverişlerde gıda ve gıda dışı tüm ürünlerdeki satın almanın ihtiyaç fazlası gerçekleştiğini gösteriyor. Ramazan ayında alışveriş listesini iftardan sonra hazırlayıp, alışverişte listeye sadık kalınması hem ev ekonomisini destekleyecek hem de israfı azaltmaya yardımcı olacaktır. İftar için menüler bir gün önceden planlanıp, ertesi güne kalan yemekleri değerlendirmeye özen gösterilmelidir. İftardan sonra ertesi günün menüsünü planlamak, büyük porsiyonlar ve çok çeşitli yemek hazırlamaktan kaçınmak, yemek israfını azaltacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.