Balıkesir Merhaba Gazetesi

İnteraktif Yöntemler Ve Öğrenme Süreci

İnteraktif Yöntemler Ve Öğrenme Süreci
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
02 Eylül 2021 - 8:13

İnteraktif Yöntemler Ve Öğrenme Süreci

Pandemi sürecinde gündeme gelen interaktif eğitim yöntemleri hala yerini koruyor.

Eksiklikleri olsada etkinliği oldukça yüksek olan interaktif yöntemler kullanılmaya devam ediyor.İşte bu konuda yapılan araştırmalardan derlenen birkaç bilgi ile bugün birlikteyiz. Özellikle son iki yılda tüm dünyada konvansiyonel eğitim metodlarının yerini alan interaktif öğrenme metodlarının etkinliği tüm dünyada merak konusu olurken, yapılan araştırmalar interaktif eğitim yöntemlerinin etkinliğini ispatlar nitelikte.

İlginç Araştırma Sonuçları

Çocukların cep telefonu ve tablet kullanım oranlarındaki artış her geçen gün devam ederken, yapılan araştırmalar bu cihazlarda gerçekleştirilen eğitimlerin 2 ila 4 yaş aralığında harf farkındalığı, harf bilgisi ve ses bilgisi gibi okuma becerilerine dönük öğrenmeye katkı sağladığını ortaya koyuyor.

Çalışmalar ayrıca ebeveyn denetiminde gerçekleştirilen cihaz kullanımlarının aynı zamanda sosyal etkileşimi arttırarak öğrenme sürecine katkı sağladığını ortaya koyuyor.

CEO Uğur Tılıkoğlunun bu konudaki değerlendirmesi şöyle;

Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu; “Cep telefonları ve akıllı cihazlar artık hayatımızın bir parçası ve önceki yıllarda nispeten daha kontrollü olarak gerçekleşen çocuklarımızın hayatlarına entegrasyonunun giderek daha da hızlandığını gözlemlemek mümkün. Biz de özellikle çocuklara yönelik içerikler üreten bir oyun firması olarak bu alanda yayınlanan global literatürleri güncel olarak takip etmeye çalışıyoruz. Bu alanda bugüne kadar gerçekleşen çok fazla sayıda çalışma olmasa da güncel sonuçlar bu cihazların sağladığı interaktif eğitim imkanlarının eğitim sürecine olumlu yansıdığı yönünde. Biz de açıkçası bu sürece dair ilgiyi kendi iş süreçlerimizde gözlemliyoruz, son olarak yayınladığımız TRT Çocuk Kitaplık adlı çocuklara yönelik interaktif kütüphane uygulamamız çok yoğun bir ilgi görerek kısa süre içerisinde 1 milyon indirme rakamını aştı. Bu durum bize interaktif eğitim programlarına yoğun bir ilgi olduğunu gösteriyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.