Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kamu Sen’den Cumhurbaşkanına Mektup

Kamu Sen’den Cumhurbaşkanına Mektup
15 Ocak 2021 - 17:04

Kamu Sen’den Cumhurbaşkanına Mektup

Türkiye Kamu Sen Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki beraberindekiler Balıkesir PTT’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a ulaştırmak üzere mektup gönderdi.

MEMUR VE EMEKLİ DEVLET DESTEĞİ İSTİYOR

KAMU SEN ailesi olarak 81 il’den aynı taleplerin iletildiğini ifade eden il temsilcisi Ahmet Baki, Devlet desteklerinin memur ve emekliye de sağlanmasının piyasaya etki edeceğini söyledi. Memur maaşlarına yapılan zamlar enflasyon karşısında erimeye devam ediyor ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesin talep ediyoruz.” dedi.

 

“Temel İhtiyaçlar Karşılanamıyor”

 

Türkiye Kamu Sen Balıkesir  İl Temsilcisi Ahmet Baki memur zamlarının ülke gerçekleri ile örtüşmediğini belirterek  son 10 yıldır memur maaşlarının enflasyonun bile altında kaldığını ve sürekli eridiğini söyledi.Kamu Sen İl Temsilcisi Ahmet Baki, Küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal alan bu durumun memurlar ve emeklileri, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda bıraktığını ifade etti.

 

“Maaşlar Enflasyon Karşısında Eridi”

 

“2019 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’er, 2021 yılı için ise yüzde 3’er oranında zam yapılması karara bağlanmıştı. Buna bağlı olarak 2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştur. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında yüzde 3,04 erimiş bulunmaktadır.”

 

“Memur Ve Emekliye Destek Piyasalara Yansır”

 

“Bir süredir var olan ekonomik daralmanın yanı sıra COVID-19 salgınının da etkisiyle tüm dünya ekonomileri zor günlerden geçmektedir.

Dünyada pek çok devlet bu olumsuzlukları bertaraf etmek için çalışan, çalışmayan toplumun tüm kesimlerine doğrudan gelir desteği sağlamakta, çeşitli sektörlere teşvikler sunmaktadır. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir. Tüm dünya ülkeleri dar ve sabit gelirli kesime yönelik tedbir alırken ülkemizde enflasyon yüzde 14,6 olmuş ama memur maaşına yüzde 3 artış yapılmıştır. Böyle bir uygulama var olan ekonomik sorunları daha da derinleştirir. Memur ve emeklilere yapılacak destek ekonomiye de can suyu olacak piyasaların canlanmasını sağlayacaktır.”Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.