Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kulak Kaşıntısı

Kulak Kaşıntısı
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
08 Haziran 2022 - 7:41

Kulak Kaşıntısı

 

Kulak kaşıntısı bir çoğumuzu rahatsız eden tatsız bir durum. Özellikle yaz aylarında sıcağın da etkisi ile aşırı terleme yüzünden kaşıntı hissinde artış olabiliyor. Konuyla ilgili umzanlar dış kulak yolunun oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için kaşıyarak tahriş edilip, ardından havuza, denize girilmesi ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlar diyor.

Yaz mevsimi ile birlikte tatil fırsatını bulanlarda soluğu denizde yada havuzda alabiliyor.Bu nedenle bugün sağlıklı bir köşede sağlık bilgisine yer vermek istedim.Sağlıkla okumanızı dilerim. Dış kulak yolu yapı olarak düz değil. Kulak zarına kadar olan mesafe bir dirsek yapar ve böylece kulak içerisine yerleşmiş bir mantar enfeksiyonu, yabancı cisim parçacıkları, su ile şişmiş ve kulak temizleme pamuklarıyla iç tarafa itilmiş kirler müdahale edilmeden kolay kolay çıkmaz. Özellikle mantar enfeksiyonları son derece inatçı ve bulaşması da bir o kadar kolay. Gerekli önlemlerin alınmadığı kalabalık havuzlardan dış kulak yoluna mantar enfeksiyonu yerleşebilir. Dış kulak yolunda yerleşmiş olan mantar tedavisi ise oldukça zahmetlidir. Kaşıntıyla mücadele ve uzun süreli pansuman gerektirebilir. Bu yüzden dış kulak yolunu kuru tutmak önemli.

Kulak kaşıntısının en sık nedenlerinden biri de alerjik bünyedir. Vücudunun başka bir yerinde egzema, mantar gibi hastalıkları olan, gıdalara ya da başka bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerde kulak kaşıntısı sık görülür. Ayrıca kulağımızın kendini savunması için ürettiği serümen(kulak kiri) pamuklu çubuklarla sık ve şiddetli bir şekilde temizlenirse dış kulak yolunda normal dışı bir kuruluk ve bu tip yabancı cisimlerin teması nedeniyle kaşıntı hissi artabilir.

Bazı vücut direncini düşüren hastalıklar da kulak enfeksiyonlarına yatkınlık oluşturabilir.(Diabet gibi) Bu durumlarda mutlaka ana hastalığın da beraberinde kontrol altına alınması gerekir.

Basit gibi görünen kulak kaşıntısı bir çoğumuza yaşamı zehir edebilir.  Ancak alınacak önlemler ve biraz irade bu durumdan kurtulmak için yeterlidir. Tehlikeli sonuçlar doğurmadan ve ciddi tedaviler gerektirmeden bu durumu atlatabilmek için özellikle yaz aylarında kulak bakımımıza dikkat etmeliyiz.

Kulak kaşıntısı ve dış kulak yolu enfeksiyonları için alınabilecek önlemler:

Kulaklarınızı kaşımayın, kaşıntı hissi ile mücadele edemiyorsanız doktora başvurun.

Yazları özellikle kalabalık havuzlar yerine denize girmeyi tercih edin.

Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla sadece banyo sonrası ıslaklığı almak için temizleyin ve haftada birden fazla kullanmayın.

Alerji yaptığını bildiğiniz gıdalardan uzak durun. (Domates, çikolata, kızartma vb.)

Banyo yaparken kulaklarınıza özellikle sabunlu ve şampuanlı su kaçmamasına dikkat edin.

Mümkünse havuza, denize girerken kulak tıkacı kullanın.

Açıldıktan sonra 15 gün geçen kulak damlalarını yeniden kullanmayın.

Kulağınızı kaşımış iseniz ardından suyla temas ettirmeyin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.