EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Memur ve Emekli’nin Gözü Haziran Enflasyon Verilerinde

TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da kamuoyuna duyuracak. Enflasyon verilerine göre, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belirlenecek

Memur ve Emekli’nin Gözü Haziran Enflasyon Verilerinde

TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00’da kamuoyuna duyuracak. Enflasyon verilerine göre, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belirlenecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00’da açıklayacak. Açıklanacak veriler, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açısından büyük önem taşıyor.

Enflasyon Verileri Belli Oldu Memur Maaslari Ne Kadar Olacak 1

TÜİK’in mayıs ayı verilerine göre, TÜFE yüzde 3,37 yükseldi. Ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında ise yüzde 22,72’lik artış yaşandı. Böylece 5 aylık dönemde, memur maaşlarına yapılan yüzde 15’lik zam oranı aşıldı ve enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Enflasyon Verileri Belli Oldu Memur Maaslari Ne Kadar Olacak

Toplu sözleşme gereğince, memurlara bu yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 10 zam yapılacak. Bu zamma, enflasyon farkı da eklenecek. Enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2023 yılı ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 37,57 olarak gerçekleşmişti. Bu nedenle, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zamla birlikte 2024 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 49,25 iyileştirme yapılmıştı.

Mayis Ayi Hizmet Uretici Fiyat Endeksi Artti

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, haziranda TÜFE’nin yüzde 2,28 olmasını bekliyor. Bu beklenti doğrultusunda, TÜİK’in açıklayacağı haziran ayı verileri, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyecek.

Ekonomik göstergeler ve enflasyon oranları, memur ve emekliler için önemli bir zam dönemi olarak değerlendiriliyor. Kamuoyu, TÜİK’in açıklayacağı verileri yakından takip ediyor.

Türk Gıda Sektörü ABD Pazarında Yükselişte

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu