Balıkesir Merhaba Gazetesi

Muşmulanın Faydaları

Muşmulanın Faydaları
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
05 Kasım 2022 - 7:11

Muşmulanın Faydaları

 

Balıkesir’in dağ bölgelerinde yetiştirilen muşmula; Potasyum, kalsiyum, demir, lif, magnezyum ve folik asit bakımından oldukça zengin. Ayrıca bağırsak hareketlerini de arttırıyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan muşmula, Vücutta oluşan iltihaplanmaları daha hızlı iyileştirici özelliği ile de dikkat çekiyor. Çay olarak tüketildiğinde kuru öksürüğe iyi geliyor. Antioksidan özelliği sayesinde ağız içinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı. Sindirim sisteminin çalışmasına destek Olduğu gibi böbrek ve karaciğer sağlığında daolumlu etkileri var.

Peki  muşmula tadıyla da değişik bir lezzete sahip. Aynı zamanda yapraklarından faydalanmakta mümkün. Yaprakları kaynatıldığında romatizma ağrılarının tedavisinde etkili.

Muşmula Nasıl Yenir?

Olgunlaşmış muşmula kabuklarına ve çekirdeklerine dikkat edilerek sade bir şekilde tüketilebilir. Muşmulanın en faydalı hali meyvesini taze taze tüketmektir.

Eğer muşmulayı sade bir şekilde tüketmek istemiyorsanız, kabuklarını ve çekirdeklerini çıkartarak blenderdan çektirip püre haline getirebilirsiniz.

Muşmulayı kabuk ve çekirdeklerinden arındırdıktan sonra sirke, reçel, marmelat, pekmez ve hoşaf yapımında kullanabilirsiniz.

Eğer muşmulalar yeterince olgunlaşmadıysa, çekirdeklerini çıkartıp çay yapımında kullanabilirsiniz.

Muşmulayı güneşte kurutarak kış için de saklayabilirsiniz.

Muşmulayı püre haline getirdikten sonra tatlı yapımında kullanabilir, sevdiğiniz tatlılara aroma katabilirsiniz.

Muşmula Çayı Nasıl Yapılır?

Muşmulaları güzelce yıkayın ve çekirdeklerini çıkartın ve doğrayın. 1 litre suyun içerisine bir avuç dilimlenmiş muşmula ekleyin ve kaynatın. Kaynayan çayı süzdükten sonra demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek afiyetle içebilirsiniz.

Muşmula çayı yapmak için kullanılan diğer yöntem ise kurutulmuş muşmula yapraklarını kullanmaktır. Bu yaprakları güvenilir aktarlardan bulabilirsiniz.

Muşmulanın Çekirdeği Yenir Mi?

Muşmula, tariflerde kullanılacağında genellikle çekirdekleri temizlenir. Muşmula çekirdeği sindirim sistemi için çok faydalı olsa da, çiğ bir şekilde tüketilmemelidir. Bunun yerine çekirdekleri kaynatıp içebilirsiniz.

Muşmulanın Zararları Neler?

Muşmula ölçülü bir şekilde tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Ancak aşırı tüketilmesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu neden ölçüyü hiçbir zaman kaçırmamak gerekir.

Ayrıca muşmula, yüksek tansiyon hastaları için sakıncalı bir besindir. Tansiyon hastası olan kişiler doktora danışmadan muşmula tüketmemelidir.

Önemli Not: Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler ve emziren anneler muşmula tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir besin tüketilmemelidir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.