Dünyadan Haberler

Norveç,ve İspanya’dan Tarihi Adım ! 28 Mayıs’ta

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin Devleti'ni 1967 sınırlarıyla tanıyacaklarını açıkladı. Üç ülke, bu kararıyla iki devletli çözümü desteklediklerini belirtti

Norveç, İrlanda ve İspanya’dan Tarihi Adım ! 28 Mayıs’ta

Norveç,ve İspanya’dan Tarihi Adım ! 28 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin Devleti’ni 1967 sınırlarıyla tanıyacaklarını açıkladı. Üç ülke, bu kararıyla iki devletli çözümü desteklediklerini belirtti.

Norveç hükümeti, Filistin’i 1967 sınırlarıyla tanıyacağını 28 Mayıs’ta kararın yürürlükte olacağını belirtti. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Filistin’in tanınmasının, Orta Doğu’daki çatışmaya iki devletli çözüm getirme yönündeki uzun süredir devam eden tutumlarını yansıttığını belirtti. İsrail, Norveç ve İrlanda’daki büyükelçilerini istişare için geri çağırdı.

Norvec Irlanda Ve Ispanyadan Tarihi Adim Filistini Taniyacaklar 1

İlgili Makaleler

İrlanda Başbakanı Simon Harris, Dublin’deki basın toplantısında, “İrlanda, Norveç ve İspanya olarak Filistin Devleti’ni tanıdığımızı ilan ediyoruz,” dedi. Harris, kararın 28 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Sözlerin eyleme geçme vakti geldi,” diyerek Filistin Devleti’ni tanıma kararı aldıklarını belirtti. Sanchez, Filistin’in tanınmasının barış, adalet ve tutarlılık adına atılan bir adım olduğunu vurguladı.

Norvec Irlanda Ve Ispanyadan Tarihi Adim Filistini Taniyacaklar 2

Kararların ardından İsrail, Norveç ve İrlanda’daki büyükelçilerini geri çağırdı. Bu üç ülkenin liderleri, iki devletli çözümün barış için tek yol olduğunu belirtti ve Filistin halkının bağımsızlık ve özgürlüğe sahip olmasının önemini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi İçin Tebriz’de Cenaze Töreni Düzenlendi

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu