GündemSiyaset

Numan Kurtuluş Yeni Anayasa Gelişmelerini Aktardı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtuluş Yeni Anayasa Gelişmelerini Aktardı

Numan Kurtulus Yeni Anayasa Gelismelerini Aktardi 1
Numan Kurtuluş Yeni Anayasa Gelişmelerini Aktardı

Ortak Bir Yol Belirleme Kararlılığı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarında siyasi partilerle birlikte ortak bir yol bulacaklarını belirtti. Kurtulmuş, ekim ayından itibaren anayasa içeriğine ilişkin görüşmelerin başlayabileceğini ifade etti.

AK Parti Meclis Grubu Ziyareti

Kurtulmuş, bu kapsamda AK Parti Meclis Grubu’nu ziyaret ederek Grup Başkanı Abdullah Güler ve parti yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

Diğer Siyasi Partilerle İrtibat

Kurtulmuş, AK Parti ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından diğer siyasi partilerin de görüşlerini alacaklarını ve sürece katkı sunmalarını sağlayacaklarını vurguladı.

Şeffaflık ve Diyalog Ön Planda

Anayasa sürecinde şeffaflığın önemine değinen Kurtulmuş, sürecin her aşamasında milletin bilgilendirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Ayrıca, diyalog zemininin kurulması ve siyasi müzakere ikliminin oluşması gerektiğini vurguladı.

Milletin Temsilcisi TBMM’nin Yetkisi

Kurtulmuş, anayasa yapma yetkisinin TBMM’ye ait olduğunu belirterek sürecin zaman alabileceğini ancak Türk siyasetine ve demokrasiye katkı sağlayacağını ifade etti.

Partilerin Anayasası mı, Milletin Anayasası mı?

Kurtulmuş, partilerin anayasa tekliflerini olgunlaştırarak masaya yansıtacaklarına inandığını ve vurguladığı gibi, “Partilerin anayasası olmaz, milletin anayasası olur.”

1982 Anayasası’nın Ardından: Yeni Bir Anayasa İhtiyacı

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Türkiye’nin 1982 Anayasası’ndan kurtulması gerektiğini vurguladı. Güler, günün koşullarını yansıtan, temel hak ve özgürlükleri garanti altına alacak bir anayasanın yapılması gerektiğini belirtti.

Haber: Bülten

Numan Kurtuluş Yeni Anayasa Gelişmelerini Aktardı

Erdoğan: ‘Yeni Anayasa Ülkenin Çözümlerini Hızlandıracak’

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu