Balıkesir Merhaba Gazetesi

Oğlunun Ölümü Nedeniyle Müebbet Alan Babanın Cezası Düşünce Anne Tepki Gösterdi

Oğlunun Ölümü Nedeniyle Müebbet Alan Babanın Cezası Düşünce Anne Tepki Gösterdi
30 Mart 2021 - 14:59

Oğlunun Ölümü Nedeniyle Müebbet Alan Babanın Cezası Düşünce Anne Tepki Gösterdi

 

Dört yaşındaki oğlunun ölümüyle ilgili müebbet hapse çarptırılan baba, istinafta 7,5 yıl hapis cezası aldı.

İstinaf Müebbet Hapis Cezasını Düşürünce Tahliye Geldi

Yerel Mahkeme Hüseyin Ersezgin’e, 4 yaşındaki oğlunun ölümüne sebep olduğu iddiasıyla müebbet hapis verdi. Ancak, istinafta yeniden yapılan yargılamada 7,5 yıl hapis cezası aldı. İstinaf duruşması, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinde gerçekleşti. Ölen Kuzey Efe’nin annesi Melis Dilan Ersezgin ve tarafların avukatları salonda hazırdı. Ancak, sanık Hüseyin Ersezgin, duruşmada Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemi ile hazır oldu.

 

Basına kapalı gerçekleştirilen duruşmada, cumhuriyet savcısı sanığın suçu taksirle işlediği gerekçesiyle 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanığa “bilinçli taksirle öldürmek” suçundan ayrıca 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ayrıca tutuklu kaldığı süre dikkate alınan sanık tahliye oldu.

 Anne’den Karar Tepki “ÇOCUĞUM YERİNDE RAHAT DEĞİL”

Anne Melis Dilan Ersezgin, duruşma çıkışında gazetecilere, istinafta beklemedikleri bir kararın verildiğini söyledi. Sanığın tahliye edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Ersezgin,  “Benim çocuğum geri gelmeyecek. O eylemi yapmamış olsaydı çocuğum şu anda yanımda olacaktı. Bu hiçbir insanın, annenin kabul edeceği bir durum değil.” dedi. Annenin avukatı Mehmet Ege Yolcu ise suçun taksirle işlendiği gerekçesiyle verilen ceza ve tahliye kararını temyiz edeceklerini vurgulayarak, “Elimizden geleni yapacağız, Melis Hanım’ın oğlunun hatırasını yaşatması için gereken neyse sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. İstinaf mahkemesi, yerel mahkemenin verdiği cezayı indirdi. Yargıtayda tüm gücümüzle süreci devam ettireceğiz.” dedi.  Ayrıca Kuzey Efe’nin dedesi Hayrettin Akpınar da sanığa verilen cezayı yetersiz bulduklarını kaydetti.

Baba Oğlunu Susturmak İsterken Öldürdüğü İddiasıyla Tutuklanmıştı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, 2019 Şubat ayında, 4 yaşındaki Kuzey Efe’nin şüpheli ölümünün ardından, baba Hüseyin Ersezgin, oğlunu ağzını ve burnunu kapatarak susturmak isterken öldürdüğü iddiasıyla tutuklanmıştı.  Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılamada, sanık Ersezgin, “kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca ardından tarafların istinaf başvurusu üzerine yeniden yargılanacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.