Balıkesir Merhaba Gazetesi

Okyanus temizleme cihazı ilk kez başarıyla çalışmaya başladı

Okyanus temizleme cihazı ilk kez başarıyla çalışmaya başladı
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
11 Ekim 2019 - 8:01

Danimarkalı bilim insanlarının Pasifik Okyanusu’nda bulunan, Fransa’nın üç katı büyüklüğündeki plastik adasının yok edilmesi için tasarladığı cihaz ilk kez başarıyla çöp toplamaya başladı.
Ocean Cleanup Project’in yaratıcısı Boyan Slat, suyun üzerinde yüzen 200 metre uzunluğundaki borunun Büyük Pasifik çöp yığını olarak bilinen alandaki atıkları toplamaya başladığını açıkladı. Slat, attığı tweet’te “Okyanus temizleme sistemimiz bir ton balık ağı ve mikro plastiklerin de içinde bulunduğu plastikler atıkları toplama başladı. Bu arada, araba lastiğini kaybeden var mı?” dedi.
Her yıl okyanuslara 600.000 ila 800.000 ton balık ağı atığı karışıyor. Plajlardan denize karışan plastik atık miktarı ise her yıl sekiz milyon tona ulaşıyor. Okyanus akıntıları Hawaii ve Kaliforniya arasında dev atık kümeleri oluşmasına yol açıyor. Okyanus girdapları da bu atıkların dairesel dev adalar halinde kalmasına neden oluyor.
Atık temizleme cihazı, büyük plastik atıkların yanında mikro plastiklerin de sulardan temizlenmesini sağlıyor. Borunun alt kısmında yer alan üç metre derinliğindeki ağ, mikro plastiklerin deniz yaşamına zarar vermeden toplanmasını sağlıyor. Üzerindeki uydu ve sensörler, cihazın yerinin tespit edilmesini sağlıyor ve birkaç ayda bir toplanan atıkların alınması için işaretler veriyor. Ocean Cleanup Project’in yeni hedefi ise cihazı bir yıl boyunca atık alınmadan çöp toplayabilecek büyüklüğe getirmek.
Kaynak: The Guardian

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.