GündemTürkiye Gündemi

Ölmüş kişiler adına boş senete imza !

2013 yılında vefat eden bir kişinin imzasını boş senete taklit eden dolandırıcılık çetesi çökertildi

Ölmüş kişiler adına boş senete imza !

2013 yılında vefat eden bir kişinin imzasını boş senede taklit eden dolandırıcılık çetesi çökertildi

2013 yılında vefat eden E.A.’nın imzasını taklit eden suç örgütü, ölen adamın adına toplamda yaklaşık 18 milyon TL’lik 3 ayrı borç senedi düzenledi. Bu sahte senetler nedeniyle mağdurların bankadaki 600 bin TL’leri dolandırıcılara kaptırıldı.

Olmus Kisiler Adina Bos Senede Imza 2

İcrayı Durduramayan Mirasçılar

Vefat eden E.A.’nın eşi S.A. ve kız kardeşi N.S., icra işlemlerini durdurmak için ne yaptıysa başarılı olamadı. Senetlerin ödeme tarihleri 2022 ve 2023 olarak belirlenmişti ve mirasçılar sürekli olarak icra baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Olmus Kisiler Adina Bos Senede Imza 3

Savcılık ve KOM Müdahalesi

Mirasçıların avukatlarının şikayeti üzerine Bursa Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM), suç örgütüne yönelik geniş çaplı bir soruşturma başlattı. İlk incelemelerde, senetlerin 2013 yılına ait olmadığı ve yeni düzenlendiği belirlendi. Kriminal incelemeler sonucu senetlerin sahte olduğu ortaya çıktı.

Operasyon ve Gözaltılar

Yaklaşık 7 ay süren soruşturma ve teknik takibin ardından, liderliğini M.A.B.’nin yaptığı suç örgütü çökertildi. Bursa ve İstanbul’da eş zamanlı operasyonlarla M.A.B. ve örgüt üyeleri İ.Ç., M.Ç., H.İ.T., Ş.D., H.D. gözaltına alındı.

Olmus Kisiler Adina Bos Senede Imza 4

“Beni Nasıl Buldunuz?”

Nitelikli dolandırıcılık suçlarından 20 yıl kesinleşmiş hapis cezası olan ve 2,5 yıldır firari durumda olan M.A.B., İstanbul Ataşehir’de lüks bir villada saklandığı sırada yakalandı. Kaçmak için otoparka açılan gizli bir geçit yaptıran M.A.B., polise yakalandığında “Beni nasıl buldunuz?” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Sahte Kimlik ve GSM Hatları Ele Geçirildi

Gözaltına alınan şahısların ev ve araçlarında yapılan aramalarda çok sayıda sahte kimlik ve başkalarının üzerine alınmış GSM hatları bulundu. Gözaltına alınan M.A.B., İ.Ç. ve M.Ç. tutuklanırken, H.İ.T., Ş.D. ve H.D. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Avukat Ağır: “Mağduriyet Giderilecek”

Mağdurların avukatı Alparslan Ağır, süreci şu sözlerle özetledi: “Müvekkillerimiz bize ilk ulaştığında 140 bin dolar bedelli senet üzerinden icra takibi başlatıldığını öğrendik. Hemen ardından 160 bin ve 350 bin dolar bedelli senetlerin de icraya verildiğini gördük. Muhlis’in ölümünden yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkan senetler ve müvekkillerimin Muhlis’in böyle bir borcunun olmadığını bildiği için hemen gerekli itirazları yaparak Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı‘na sahtecilik ve dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusunda bulunduk. Senetlerin kendi içerisinde dahi imzaların birbirileriyle uyuşmadığını gördük. Gelinen aşamada müvekkillerim için mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında bir umut ışığı doğdu.”

Olmus Kisiler Adina Bos Senede Imza 5

Soruşturma Devam Ediyor

Soruşturmanın devam ettiği ve suç örgütünün tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Bu operasyon, Bursa’da yaşanan büyük bir dolandırıcılık skandalını gün yüzüne çıkardı.

Karesi ve Ayvalık’ta 2 Zehir düşkünü Gözaltında!

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu