GündemSiyaset

Özgür Özel: ‘Türkiye’ye Utanç Yaşatıyorlar’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Saraçhane Meydanı'nda konuştu. Özel, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, "Hep birlikte Taksim'e doğru, 1 Mayıs'ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz" dedi.

Özgür Özel: ‘Türkiye’ye Utanç Yaşatıyorlar’

Ozgur Ozel Turkiyeye Utanc Yasatiyorlar 1
Özgür Özel: ‘Türkiye’Ye Utanç Yaşatıyorlar’

Saraçhane’den Bozdoğan Kemerine Yürüyüş Bekleniyor

Özel’in, İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile birlikte Saraçhane’den polisin kapattığı Bozdoğan Kemerine doğru yürümesi bekleniyor. Ancak, yürüyüş öncesi Özel, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşmelerde Taksim’e izin verilmediğini belirtti ve “Birileri Taksim’i kendi egemenlik sancağı zannediyor” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Özel: “Sendikalar Ne Söylüyorsa Ona Göre Davranılacak”

Özel’in açıklamaları şu şekilde:

  • “Gelecek sene bu yasakların kalmayacağını umuyoruz. Bugün de hep birlikte Taksim’e doğru, 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz.”
  • “Bir ülkenin en bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır. Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler sokulmuyorsa orada bir iktidardan, muktedirden değil tedirginlikten bahsetmek lazım.”

Özel, sendikaların kararına göre davranılacağını vurguladı ve “Saraçhane’de bu toplanma ve bu iradenin kendisi de çok önemli bir kazanım. Taksim özgürleşene dek bu mücadele sürecek” dedi.

İmamoğlu: “Saraçhane, Hak Arama Noktasına Dönüştü”

İmamoğlu ise şunları söyledi:

  • “Son beş yıldır Saraçhane hak arama noktasına dönüştü. Saraçhane’deki hak arama mücadeleleri başarıyla sonuçlandı, halkın istediği oldu. Eninde sonunda Taksim’de bir buluşmaya dönüşecek. Ama bugün, ama seneye…”
  • “Umuyorum ki bu sürece karar verenler bu hak arama mücadelesini iyi izlerler. Bayramı yok saymaya kalkan anlayıştan vazgeçerler. Ama beş yıldır Saraçhane’de halk ne diyorsa o oluyor. Muhtemelen buradan sonra da böyle bir yolculuk başlar”

Özel: “Türkiye’ye Utanç Yaşatıyorlar”

Yürüyüşe dair açıklamalarda bulunan Özel, Saraçhane Meydanı’nda şu ifadeleri kullandı:

  • “Milletle devlet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Şimdi çağrıcı örgütler çağrıda bulundular. Biz de örgütümüzü Saraçhane’ye çağırdık. Hedef Taksim Meydanı’dır. Mahkeme kararı 2023’ün aralık ayına ait AYM kararıdır. Demokrasilerde burada tartışma biter. Meydan emekçilerindir. Taksim bugün özgürleşmezse yarın gerçekleşir.

Haber: Bülten

Anayasa Değişikliği İçin İlk Temaslar Başladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu