Balıkesir Merhaba Gazetesi

Şehriyle Bütünleşen Üniversite: BAÜN

Şehriyle Bütünleşen Üniversite: BAÜN
01 Mart 2021 - 16:15

Şehriyle Bütünleşen Üniversite: BAÜN

Balıkesir Üniversitesi yenilikleri, bilimsel çalışmaları ve akademik kadrosu ile öğrencilerine iyi bir akademik eğitim sunarken şehrine hizmet etmeye de devam ediyor.

YENİ FAKÜLTE VE BÖLÜMLER HAYATA GEÇİYOR

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) 2021 yılını birçok yenilikle karşıladı. Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan yeni fakülteleri ile akademik anlamda çeşitliliği arttırmaya devam eden üniversite bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesi ve Hukuk Fakültesi hayata geçiyor. Müjdelenen yeni programlar Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Bigadiç Meslek Yüksekokulu bünyesinde hayata geçecek.

4 BÜYÜK PROJE YÜKSELİŞTE

Kampüs alanında da yeniliklere gidilirken 4 büyük proje kampüs içinde hızla yükseliyor. Bu kapsamda; kütüphane ve oditoryum, kampüs giriş kapıları, İlahiyat Fakültesi Binası, Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası yükselen yeni yapılar olarak kayda geçiyor. BAÜN’de ilerleyen günlerde onaylanmış iki proje olarak 100 Yataklı Ek Hastane Binası ve Meslek Yüksek Okulu Binası da kapıda.

SAĞLIKTA BİR EKOL OLMAYA DEVAM

Sağlık alanında BAÜN Hastanesi bir ekol olmaya devam ederken Güney Marmara Bölgesi’nde bir ilk olma özelliğini taşıyan izsiz tiroid ameliyatı, obezite ameliyatı, kornea nakli ve uyanık beyin ameliyatı gibi önemli cerrahi operasyonlara da ev sahipliği yaptı. Sağlık alanında öncü olan BAÜN hastane personel sayısında da yüzde 100’lük artış ile kesintisiz hizmete devam diyor.

TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ

Balıkesir’in tarım ve hayvancılık şehri olmasına büyük kazanımlar sağlayan destekleri de bünyesinde katan BAÜN’de bölge hayvancılığına destek için Veterinerlik Fakültesi bünyesinde Hayvan Hastanesi ihtiyacı olan hayvanlara ve üreticilerin sorunlarına çare oluyor. İldeki hayvan severler de üniversite bünyesindeki bu hastaneden oldukça memnun.

UYGULAMALI EĞİTİM KAZANDIRIYOR

Tarım uygulamaları ile dikkat çeken Balıkesir Üniversitesi bünyesinde 400 dekar alanda tarım uygulamaları kapsamında arpa, buğday, ayçiçeği ve mısır  yetişiyor. Tarım ve hayvancılığa yönelik faaliyetlerin ve desteklerin yanı sıra BAÜN teoriği pratiğe dönüştürme noktasında öğrencilerine imkanlar sağlıyor. Öğrencilerin derslerinde öğrendiklerini gündelik yaşamda uygulayabilme kazanımlarını sağlamaları için üniversite bünyesinde bir üretim merkezi mevut. Bu merkezde zeytinyağından, etlik pilice, bıldırcın ve yumurtasından, organik bal üretimine kadar birçok faaliyet hayat buluyor.

BİRÇOK ALANDA DEĞER KATACAK PROTOKOLLER

BAÜN bünyesinde birçok farklı alanda işbirliği protokolleri hayata geçti. Bu kapsamda son dönemde üniversite, kent, sanayi işbirliğini sağlamak adına şu anlaşma ve protokoller imzalandı. Balıkesir Gastronomi Turizminin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü, Meslek Yüksekokullarında Mesleki Eğitim Forumu, Rüzgar Enerjisi Sektöründe Eğitim Ve Arge Desteği, Eğitim Danışmanlık Ve Hizmet Alımı Protokolü,Kent Kimliği Projesi Protokolü, Çocuk İstismarının Önlenmesive Bilgilendirme Protokolü, Mesleki Ve Teknik Eğitimde İş Birliği Protokolü, Lisansüstü Tez Çalışmaları İşbirliği Protokolü, Gençlik Enerjisi Proje Ortalığı, Savunma Sanayide Erge Projesi, Balıkesir Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları Protokolü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.