Dünyadan HaberlerGündemTürkiye Gündemi

Şengen Vizesi Başvurularına Ret Oranı Artıyor

Şengen vize başvurularında Türkiye'den ret oranı yüzde 16,1'e yükseldi. Estonya ve Danimarka, en yüksek ret oranlarıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’den Şengen Vizesi Başvurularına Ret Oranı Artıyor

Şengen vize başvurularında Türkiye’den ret oranı yüzde 16,1’e yükseldi. Estonya ve Danimarka, en yüksek ret oranlarıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’den Avrupa ülkelerine yapılan Şengen vize başvurularının 2023 yılında artan ret oranları, vize başvuru süreçlerindeki zorlukları ve diplomatik misyonların karar alma süreçlerindeki değişiklikleri yansıtıyor. Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre, Türkiye’deki AB temsilciliklerine yapılan 1 milyon 55 bin 885 Şengen vize başvurusunun yüzde 16,1’i reddedildi. Bu oran, bir önceki yıl olan yüzde 15,7’ye kıyasla artış gösterdi.

Özellikle Estonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’den gelen vize başvurularına en yüksek oranda ret veren temsilcilik olarak öne çıktı. Estonya, 2023 yılında 1744 başvurudan 741’ini reddederek yüzde 42,5 ret oranına ulaştı.

Turkiyeden Sengen Vizesi Basvurularina Ret Orani Artiyor

Ayrıca Danimarka ve Almanya gibi ülkeler de yüksek ret oranlarıyla dikkat çekti. Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği, başvuruların yüzde 39,4’ünü reddederken, Almanya’nın Türkiye’deki diplomatik misyonları ortalama yüzde 20,6 oranında ret kararı aldı.

Türkiye’den yapılan Şengen vize başvurularının genelini değerlendiren veriler, özellikle iş seyahati, turizm ve eğitim gibi amaçlarla seyahat eden vatandaşların vize alım süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları gösteriyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bu konuda Avrupa ülkeleriyle yoğun görüşmeler yaptıklarını ve vatandaşların vize süreçlerinde daha hızlı ve etkili bir şekilde işlem görmelerini sağlamak için çaba sarf ettiklerini ifade etti.

“Vergi İhbarı” Yapana Yüzde 10 İkramiye

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu