Dünyadan HaberlerGündem

Slovenya Filistin’i Devlet Olarak Tanıdı

Avrupa devletlerinden biri olan Slovenya, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı.

Slovenya Filistin’i Devlet Olarak Tanıdı

Slovenya Filistini Devlet Olarak Tanidi 1

Avrupa’da Tepkiler Yükseldi

Slovenya, İsrail’in Filistin’e yönelik soykırıma varan saldırılarına karşı bir adım daha atarak Filistin Devleti’ni resmen tanıma kararı aldı. İspanya, İrlanda ve Norveç’in ardından Slovenya’nın da bu kararı almasıyla Avrupa’dan yükselen tepkiler giderek büyüyor.

“Bu kararın tek bir mesajı var”

Slovenya Başbakanı Robert Golob, bu kararın önemini vurgulayarak, “Bu kararın tek bir mesajı var; düşmanlıkların derhal sona ermesi ve rehinelerin derhal serbest bırakılması isteğimiz. Bu karar, İsrail Devleti’ne ve kimseye karşı bir karar değildir.” dedi.

“Egemen bir devlet olarak tanıdık”

Başbakan Golob, Filistin’i uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde, 1967 sınırlarıyla, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanıdıklarını belirtti. Bu kararın Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması ve iki devletli çözüm yönünde önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Karar Gelecek Hafta Görüşülecek

Slovenya hükümeti, Filistin Devleti’nin tanınması maddesini bugün düzenlenen oturumda değerlendirdi. Başbakan Golob, söz konusu kararı meclise ileteceklerini ve milletvekillerinden destek istediklerini açıkladı. Slovenya Meclisinin Filistin Devleti’nin tanınması maddesini gelecek hafta görüşmek üzere toplanması bekleniyor.

Haber: AA

Instagram Kullanıcıları Gazze Sansürüne Karşı Birleşti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu