Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sürdürülebilir sokak restoranları

Sürdürülebilir sokak restoranları
14 Haziran 2019 - 10:13

Sağlıklı beslenme alanındaki artan farkındalık, gittikçe daha fazla restorana, sokak yemeğine ve fast food zincirlerine kadar ulaşıyor. Bu durum da, vejetaryen yemek seçenekleri, süper gıdalar ve yerel ürünler ile daha sağlıklı bir beslenme tarzının yaygınlaşmasını sağlıyor. Restoranlar, marketler ve hatta fast food sektörünün yeme alışkanlıklarındaki bu değişimin giderek daha fazla farkına varmasına artık şaşırmıyoruz. Dünyanın dört bir yanında yer alan bu girişimler, şehir hayatının hızına kapılmış kişilerin yedikleri yemeklerin yarattığı atıkları ve farkındalık seviyelerini değiştirmesi ihtimalini doğuruyor. Bu çerçeveden yaklaşarak,  en yenilikçi, sürdürülebilirlik kaygıları taşıyan sokak restoranlarından bazıları ile tanışalım.

Instock (Amsterdam, Hollanda)

Menüye tam anlamıyla yiyecek atığı koyan Amsterdam merkezli Instock, her yıl dünya genelinde 1,3 milyar ton gıdanın çöpe atıldığına dikkat çekiyor. Instock’ın lezzetli yemekleri neredeyse yalnızca yerel süpermarketlerden ve diğer üreticilerin satılmayan veya fazla ürünleri ile pişiriliyor.

Restoranın misyonu ise yemek atıkları konusunda farkındalık yaratmak ve yiyecekleri atmanın sadece parayla değil, aynı zamanda paketleme ve lojistik işlemlerine giren enerjinin israfı ile ilgili olduğunu göstermek. Instock, Amsterdam, Utrecht ve Lahey lokasyonlarında sık sık yemek pişirme atölyeleri ve eğitim etkinlikleri düzenleyerek insanların yemeğin değerini tekrar görmelerini ve takdir etmelerini sağlıyor. Umalım ki yakında, daha fazla insan yiyecek atığıyla mücadelede rol alma konusunda teşvik edilebilsin.

Green Truck (Kaliforniya, ABD)

Kaliforniya’da yer alan bu yiyecek kamyonu, adından da anlaşıldığı gibi mutfağında doğrudan yerel çiftçilerden gelen taze ve organik maddeler kullanıyor. Bu organik sever gıda kamyonun asıl mottosu “Çiftçiye şimdi ödeme yapın ya da doktora sonra ödeme yapın”. Green Truck’ın ekosisteminde hiçbir şey boşa gitmiyor gibi görünüyor.

Tüm mutfak, çatıdaki güneş panelleri tarafından destekleniyor, yemek pişirmek için kullanılan bitkisel yağ, ertesi gün kamyona güç vermek için de kullanılıyor. Kamyonun sebzeler üzerinde çalıştığını söyleyebilirsiniz! Ayrıca, tüm ambalajlar geri dönüştürülebilir veya kompost edilebilir. Bir kez kompost edildiğinde, malzeme çiftlikte daha fazla yiyecek yetiştirmek için gübre olarak kullanılıyor. Green Truck’ın arkasındaki ekip kendi başına küçük bir döngüsel ekonomi yaratmayı başarmış durumda.

Kaynak: Smart Magazine

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.