Gündem

Takibe Alınan Angut Kuşu 44 Günde 766 Kilometre Uçtu

Iğdır'da takibe alınan angut kuşu, 44 gün içinde 766 kilometrelik bir mesafe kat ederek Aras Nehri'nden Ağrı'ya kadar uzanan yolculuğunu tamamladı

Takibe Alınan Angut Kuşu 44 Günde 766 Kilometre Uçtu

Iğdır’da takibe alınan angut kuşu, 44 gün içinde 766 kilometrelik bir mesafe kat ederek Aras Nehri’nden Ağrı’ya kadar uzanan yolculuğunu tamamladı

Iğdır’da, KuzeyDoğa Derneği tarafından yürütülen bir çalışma kapsamında, uydu vericisiyle takibe alınan bir angut kuşunun etkileyici bir göç yolculuğu kaydedildi. 16 Nisan’da Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde takılan verici sayesinde, kuşun 44 gün içinde 766 kilometrelik bir mesafe kat ettiği belirlendi.

Takibe Alinan Angut Kusu 44 Gunde 766 Kilometre Uctu 1

Bu süreçte angut, Iğdır’ın Tuzluca ilçesi ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi arasında Aras Nehri boyunca ve çevresindeki Üçkaya Gölü, Örtülü, Karabulak, Bardaklı, Suluçam sazlıkları ile Taşlıçay ilçesindeki Balık Gölü gibi önemli sulak alanları ziyaret etti.

Takibe Alinan Angut Kusu 44 Gunde 766 Kilometre Uctu 2

Kuş, en uzun süreyle 53 kilometrelik bir aralıksız uçuş gerçekleştirirken, en yüksek uçuşunu ise 2 bin 381 metrelik bir yükseklikte Balık Gölü bölgesinde gerçekleştirdi.

Takibe Alinan Angut Kusu 44 Gunde 766 Kilometre Uctu 3

Bu veriler, angutun göç davranışları ve tercih ettiği habitatlar hakkında önemli bilgiler sunarken, kuşların korunması ve yaşam alanlarının sürdürülebilirliği konusunda da farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Takibe Alinan Angut Kusu 44 Gunde 766 Kilometre Uctu 4

KuzeyDoğa Derneği’nin bu çalışmaları, doğal yaşamı anlamak ve korumak adına önemli adımlar atıldığını gösterirken, sulak alanların kuşlar için ne kadar kritik olduğunu vurguluyor. Bu tür takip ve araştırmaların devamıyla, kuşların göç yolları, üreme ve beslenme alanları daha iyi anlaşılacak ve korunma çabaları daha etkili hale getirilecek.

Takibe Alinan Angut Kusu 44 Gunde 766 Kilometre Uctu 5

Balıkesir’de Elektrik Direğinde Şeftali Ağacı Filizlendi

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu