Balıkesir Merhaba Gazetesi

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Deprem İçin Toplandı

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Deprem İçin Toplandı
07 Şubat 2023 - 15:10

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Deprem İçin Toplandı

 

Tüm Türkiye’nin gündeminde yer alan büyük deprem sonrası TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu bir araya gelerek değerlendirme yaptı. Gerçekleşen toplantının ardından da bir basın açıklaması gerçekleşti.

 

TMMOB Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici “Deprem Nedeniyle Kaybettiğimiz Yurttaşlarımızı Saygı İle Anıyor, Ailelerine Ve Toplumumuza Başsağlığı Diliyoruz” dedi.

Deprem Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Malatya, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri başta olmak üzere Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin büyük bölümünde hissedildi. İran, Suriye ve Irak’ta da büyük depremin etkileri oldu.

“Yapılan tespitlere göre gibi komşu ülkelerde ne yazık ki büyük can kayıplarımızın ve yıkımların olduğu anlaşılmaktadır” ifadelerini kullanan Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu adına İKK Sekreteri Betül Dikici “Deprem nedeniyle kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygı ile anıyor, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Yaralı olarak kurtarılanların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını, can kaybının artmamasını diliyoruz. Bölgede halen devam eden depremler, kentsel ve kırsal yapı stokunun aldığı orta ve ağır dereceli hasar ve kış şartları nedeniyle yaşamsal ihtiyaçların giderilebilmesi ve bölge halkının yaşamlarının güvence altına alınabilmesi için afet sonrası acil arama ve kurtarma çalışmalarının ve yardımların yanı sıra, hasarlı yapılaşmalarından kaynaklı risklerinin tespit ve değerlendirmesinin acilen yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

Dikici “Yine Deprem Değil, Binalar Öldürdü. Yine Yıkıldık, Yine Acımız Büyük”

Yapılan basın açıklamasında “Yine deprem değil, binalar öldürdü. Yine yıkıldık, yine acımız büyük” şeklinde konuşan Dikici “Kentsel ve kırsal alanlardaki mevcut yapılaşmaların güvenli hale getirilmesi ve öncelikle de tehlike arz eden yapılarının tespit edilerek yıkımı, mevcut yapı stokunun incelenmesi, hasar durumunun uzman meslek mensuplarınca raporlanması acil bir zorunluluktur. Yapılacak bu yapısal tespit ve değerlendirmeler, hasarlı yapıların yaratabileceği risklerin önüne geçilmesi ve azaltılması için mutlak bir gerekliliktir. Kaybettiğimiz yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor; sahip olduğumuz mesleki uzmanlık ve toplumsal sorumluluklarımız kapsamında, tüm Birimlerimizle birlikte afet sonrası müdahale ve tespit çalışmalarına katkı ve yardımlarımızı sunmak amacıyla ivedi olarak çalışmalara başladığımızı değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz” dedi.

Haber: Nursima Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.