Balıkesir Merhaba Gazetesi

TMO’dan Manipülasyonun Önüne Geçmek İçin Fiyatlarda Revize ve İthalat Kararı

TMO’dan Manipülasyonun Önüne Geçmek İçin Fiyatlarda Revize ve İthalat Kararı
20 Haziran 2021 - 17:00

TMO’dan Manipülasyonun Önüne Geçmek İçin Fiyatlarda Revize ve İthalat Kararı

 

TMO, buğday ve arpa ithalatı için düğmeye bastı. Ayrıca, 320 bin ton arpa ve 400 bin ton buğday ithalatı için işlemlerin başladığını bildirdi.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi, bu hamle ile özellikle yem ve gıda enflasyonun önüne geçmeyi hedefliyor. TMO açıklamasında önce , Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 Mayıs 2021’de yaptığı alım fiyatları açıklamasını hatırlattı. Ayrıca, buğday ve arpa ile ilgili açıklanan fiyatların üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını vurguladı.

Hasadın Henüz Başı Olmasına Rağmen Fiyatlarda Artış Var

21 Mayıs 2021’de Cumhurbaşkanı ekmeklik buğdayda yüzde 36 artışla 2.250 TL/ton, Makarnalık buğdayda yüzde 36 artışla 2.450 TL/ton ve arpada yüzde 37artışla 1.750 TL/ton olarak açıklamıştı. Ancak, TMO ülkede bu yıl ciddi boyutlara varan tarımsal kuraklığa vurgu yaptı. Ayrıca, kuraklığın hububat ekili alanlarda verim kaybına neden olduğuna işaret etti. TMO’nun açıklamasın da “Üstelik, hasat ilerledikçe kuraklığın etkisi belirgin hale gelmiştir. Özelikle, öngörülen arz açığı nedeniyle, hasadın henüz başı olmasına rağmen, hububat piyasa fiyatları artışa geçmiştir.” İfadesi yer aldı.

Gıda Enflasyonu Riski Var

TMO açıklamasının devamında, Hasat döneminde piyasada oluşan yüksek fiyatların hububatı hammadde olarak kullanan besici, yetiştirici ve yem üreticilerinin maliyetlerini arttırmakta olduğuna vurgu yaptı. Ardından, hayvansal ürünlerin tüketiciler aleyhine yüksek fiyatlara ulaşması ve gıda enflasyonu riski taşıdığını kaydetti.

TMO’nun açıklamasında ki son ifadeler ise şöyle;

“Bu kapsamda, TMO öncelikle ilgili kullanıcıların önünü görebilmesi ve fiyat artışının önüne geçilebilmesi amacıyla satış fiyatlarını 26 Mayıs 2021 tarihinde Ekmeklik buğdayda 2.450 TL/ton, Makarnalık buğdayda 2.650 TL/ton ve Arpada 1.950 TL/ton olarak ilan etmiştir. TMO’nun stoklarındaki ürünler ve ilgili sektörlere uygun fiyatla ürün tedarik etmesi, fiyat istikrarının sigortası niteliğindedir. Bu nedenle TMO stoklarının takviyesi zorunluluk arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.