Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye’de Gıda Buhranı Da Yaşanıyor

Türkiye’de Gıda Buhranı Da Yaşanıyor
29 Aralık 2021 - 14:53

Türkiye’de Gıda Buhranı Da Yaşanıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ekonomik buhranın her geçen gün derinleştiğini, Türkiye gibi zengin tarım potansiyeli olan bir ülkenin açlığı, kıtlığı konuşur duruma geldiğini söyledi. Ahmet Akın, “Ekonomik buhrandan çıkış için tarımdaki potansiyel yok sayılıyor. Daha da kötüsü AK Parti iktidarı tarafından tarım yok ediliyor. Türkiye büyük ekonomik buhran ve ayrıca büyük enerji buhranının yanı sıra büyük bir gıda buhranı da yaşıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bursa’nın Karacabey ilçesinde “tarımın Sorunları ve Çözüm Önerileri” toplantısında çiftçilerle buluştu. Balıkesir çiftçileri ile sık sık bir araya geldiklerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattıklarını Karacabeyli çiftçilere de dile getiren Ahmet Akın, “ AK Parti iktidarının yeni bir ithalat senaryoları yolda. Tarım Bakanı üretimi değil, ayrıca ithalatı destekliyor. Ekonomik buhran, yüksek enflasyon, iktidarın yanlış enerji ve ayrıca tarım politikaları nedeniyle hem üretici hem de tüketici açlık ve yoksulluğa mahkûm bırakılmış durumda” dedi.

SÜT YEM PARİTESİ 1,5 OLMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir’de de olduğu gibi Karacabey’de de süt üretiminin ve hayvancılığın önemli olduğunu vurgulayarak, ayrıca bu önemi iktidarın görmezden geldiğini yanlış politikalarla süt üreticilerini ve besicileri mağdur ettiğini söyledi. Akın şöyle konuştu:

İnekler kesime gidiyor. En son sütte maliyet çalışması yapıp, referans fiyatı 4.70 lira olarak açıklandılar. O zaman doları 9.60 seviyesindeydi. Yapılamaz. Yem fiyatı referans fiyat belirlenmeden, çiftçinin eline geçmeden yem fiyatına yüzde 50 zam yaptılar. Olması gerekeni hep söylüyorum. Süt üreticimizin de istediği gibi ayrıca 1 kilo süt 1,5 kilo yem alsın ki üreticimiz de kazansın.”

GIDADA ZAMLAR DEVAM EDECEK

“Son günlerde döviz düşse de çiftçinin maliyetlerinde herhangi bir düşüş olmadı. Gerek tohumda, gerek gübrede, gerek yemde, gerek mazotta herhangi bir indirim olmaması üretim maliyetlerini artırıyorlar. Gıda enflasyonu devam edecek. Dövizdeki düşüşün girdilere yansımaması raflardaki fiyatların artmasına neden oluyor. Mazotta, gübrede indirim olmadığı ortamda bunun tüketiciye yansıması kaçınılmaz. Mazot son bir yılda yüzde 75, ayrıca tarımsal sulamada kullanılan elektrik ise yüzde 130 oranında arttı. Enerji buhranı çiftçiyi, süt üreticisini, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı sarsıyor. Doların 13 TL altına inmesi ‘zamlar geri alınır mı’ beklentisi yaratırken, ayrıca gıda maliyetleri 9 TL’lik dolar kuru seviyesinde. Bu durumda fiyatlar, ayrıca fren yerine gaza basamaya devam edecek” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÜRETİM ODAKLI ULUSAL BİR TARIM POLİTİKASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, çözüm önerilerini de anlatarak ithalata dayalı tarım politikası yerine Türkiye’de tarımsal potansiyelini değerlendirecek üretim odaklı ulusal bir politika uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Ahmet Akın, “çiftçinin üretim yapmasını kolaylaştıracak, girdilerin temininde, ayrıca ürünlerin satışında etkin bir kooperatifçiliğin desteklenerek yaygınlaştırılması sağlanmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.