Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uykunuzu Alın

Uykunuzu Alın
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
18 Ağustos 2021 - 8:58

Uykunuzu Alın

Kıymetli okurlarımız bugün iyi bir uyku düzenini sağlayarak gün içinde ne kadar dinç olduğumuzu fark etme adına uykuya dair bir yazım var sizler için.

Kaliteli uykunun yolu düzenli spordan geçiyor diyeceğim.Spor zor iş yada ben çalışıyorum spora vakit kalmıyor diyenlerede birkaç önerim olacak.Oturduğunuz yerde hemen ayaklarınızı harekete geçirin.Bir öne bir arkaya esnetin.Hemen bir su içmeye kaldın.Siz önemlisiniz faredin!

İyi ve kaliteli bir uyku, sağlık için olmazsa olmaz. Uzmanlar, özellikle yazın sıcak havanın da etkisiyle bozulan uyku düzeninin spor yaparak korunabileceğini belirtiyor.Düzenli sporun uykuya dalma süresini kısalttığınıbiliyormusunuz?Ben güncel ve yaşama dair olan her yazıyı okumayı seven biriyim.Bu arada spor ile uyku arasındaki ilişkiden şöyle bahsediliyor:Hareket enerjiyi artırıyor.Araştırmalar, uykusuzluk ya da yetersiz uyku kalitesi sorunu yaşayanların haftada dört kez  egzersiz yaptıktan sonra ‘zayıf uyuyanlardan’, ‘iyi uyuyanlara’ geçtiğini gösteriyor. Ayrıca bu kişiler düzenli egzersizin sonucu olarak gündüz daha az uyku hali ve daha fazla canlılık hissi yaşıyor.Uykuya dalmaya pozitif etki.Orta yoğunlukta aerobik yapan kişilerin uyku alışkanlıklarına bakıldığında, egzersizin uykuya dalma süresinde önemli bir azalmaya neden olduğu görülüyor. Başka bir deyişle, egzersiz yapan kişiler çok daha hızlı uykuya dalabiliyor.Kaygıdan kurtulun.Uykusuzluk problemi sadece fiziksel ya da sadece psikolojik faktörler

den kaynaklamayabilir. Kimi durumlarda uykusuzluğun ortaya çıkması bu iki tür faktörün birleşimiyle de oluşabilir. Araştırmalara göre özellikle orta yoğunlukta aerobik egzersiz uyku öncesi hissedilen kaygıyı azaltıyor.Uyku apnesinin şiddetini azaltıyor.Egzersiz, uyku apnesinin etkilerini önemli ölçüde azaltıyor. Aynı zamanda gündüz hissedilen uyku hali ve zindelik üzerinde olumlu etki sağlıyor. Gün içinde yapacağımız bir egzersiz rutini, uykunun uzunluğu ve kalitesini artırıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.