Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üzüm Antioksidan Deposu Bin İkiyüz Çeşidi Var

Üzüm Antioksidan Deposu Bin İkiyüz Çeşidi Var
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
14 Kasım 2022 - 10:20

Üzüm Antioksidan Deposu Bin İkiyüz Çeşidi Var

 

Üzümün lezzetli bir yapısı olmasının yanında yararları da oldukça çok. Özellikle kolesterolü dengelemesi ve hazımsızlığa iyi gelmesi ile dikkat çekiyor. Balıkesir’de de bağlarda yetişen üzümlerin tadı ve geçmişe uzanan hikayesi mevcut. Hatta bazı ilçelerimiz de şarap yapımında kullanılan mahzenlerde var.

Üzüm bol miktarda enerji ve lif içeriği ile protein açısından zengin . Diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biri. Anavatanı Anadolu olan çeşitleri Bin200’ün üzerinde. Üzümün antioksidan özelliği, E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazla. Üzüm beyin sağlığından, sindirim sistemine, cilt sağlığından kansere kadar birçok alanda faydalı.

Peki bu kadar mucizevi özelliklere sahip üzümün faydaları neler? İşte bugün bitkilerden gelen şifa kitabından sizlere derlediğim bilgiler;

Kuvvetli bir antioksidandır, Migrene iyi gelir, Hazımsızlığı giderir, Kolon ve meme kanserine karşı koruyucudur, Göz sağlığını ve görme yeteneğini korumaya yardımcıdır, Kolesterolu dengeler, Böbrek bozukluklarını onarmaya yardımcıdır, Astıma karşı faydalıdır, Mikropları öldürür, Kabızlığı giderir, Cilt sağlığı için faydalıdır, Cildi yumuşatır ve gençleştirir, Sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermekte.

İçeriğindeki yüksek orandaki şeker nedeniyle kalori değeri fazla. 100 gram ağırlığındaki bir üzüm 71 kaloridir. Şeker ve karaciğer yağlanması olan hastalar üzüm tüketimi konusunda ölçülü olmalı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.