Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vakalar Artıyor Ne Yapılabilir?

Vakalar Artıyor Ne Yapılabilir?
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
20 Nisan 2021 - 8:55

Vakalar Artıyor Ne Yapılabilir?

Covid-19 vakalarının tekrar artışa geçtiği günlerde bağışıklık sistemini güçlendirecek olan beslenme şeklinin önemi gün gittikçe önemi daha da artıyor.

Hastalığa yakalananlarda risk grubundaki bireyler içinde beslenme bağışıklı sistemini güçlü tutma önemli. Tüm bunlara göre koronavirüs testi pozitif çıkmış ya da risk grubunda olan kişilerin tüm besin ögelerini doğru, dengeli ve yeterli bir şekilde alması gerekiyor. Doğru su tüketimi bu dönemde de ön planda diyebiliriz. Sizlerde hemen hemen hergün bir gazete köşesinde yada bir dergide, tv programında bu önerileri duyacaksınızdır. Uzmanlar su tüketimi konusuna dikkat çekiyorlar ve  Vücudun yeteri kadar sıvı almış olması vücut içerisindeki hastalık yapıcı toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olur diyorlar.

Mevsime ait taze sebze ve meyveler beslenmede büyük önem taşımaktadır .Bu dönemde yapılacak en büyük hata da sigara ve alkol kullanımını arttırmak, karbonhidrat tüketimi dengesini bozmak, fastfood ağırlıklı beslenmek. Gerek testi pozitif çıkmış olanlar gerekse bu risk grubunda olan kişiler bu tüketimlerde mutlaka kaçınmalıdır. Özellikle bağışıklık sistemine büyük etkisi olan D vitamini eksikliğine dikkat etmeli. Mümkün oldukça doğal gıdalar yoluyla bu vitamin eksikliğinin giderilmesi gerekir. Uyku düzenine dikkat etmek ve hafif tempolarda egzersizler yapmakta yine bu süreci kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.