Balıkesir Merhaba Gazetesi

WWF Uyarıyor: Akdeniz En Hızlı Isınan Deniz Haline Geldi

WWF Uyarıyor: Akdeniz En Hızlı Isınan Deniz Haline Geldi
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
06 Ağustos 2021 - 8:45

WWF Uyarıyor: Akdeniz En Hızlı Isınan Deniz Haline Geldi

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda, Akdeniz’in yükselen küresel sıcaklıklar nedeniyle tropikal bir denize dönüştüğü konusunda uyarıda bulundu.

WWF İtalya’nın bulgularına göre, iklim krizi nedeniyle yaklaşık 1000 egzotik tür Akdeniz sularında yaşamaya adapte oldu ve bu egzotik türler endemik türlerin yerini almaya başladı.

Raporda, sıcaklıkların küresel ortalamadan yüzde 20 daha hızlı artması ve deniz seviyelerinin de yükselmesiyle -2100 yılına kadar bir metre yükseleceği tahmin ediliyor- Akdeniz’in gezegendeki en tuzlu ve en hızlı ısınan deniz haline geldiği açıklıyorlar.

Çalışma ayrıca yükselen sıcaklıkların Akdeniz’deki derin suların diplerini de etkilediğini belirtiyor. Endemik çayırlar ve pinna nobilis bölge genelinde azaldı ve sonunda bazı bölgelerde tamamen yok oldu.

Bu türlerin kaybı, birçok tür için hayati yaşam alanları sağladıklarından, bazıları doğal karbon yutakları olarak işlev görerek iklim değişikliğine karşı mücadeleye katkıda bulunduğundan ve ayrıca bölgeye dalgıç ve turistlerin gelmesini sağlayarak ekonomiye katkıda bulundukları için birçok farklı alanda tehlike oluşturuyor.

WWF İtalya’nın denizcilik direktörü Giulia Prato “Bugün Akdeniz artık eskisi gibi değil. Tropikalizasyonu zaten ileri düzeyde. İklim değişikliği geleceğin sorunu değil, bilim insanlarının, balıkçıların, dalgıçların, kıyı topluluklarının ve turistlerin bugünden zaten yaşadıkları bir gerçek,” diye konuştu.

Raporda, İsrail sularında yerli yumuşakçaların neredeyse yüzde 90 oranında azaldığı, tavşan balığı gibi istilacı türlerin Türkiye’de avlananların yüzde 80’ini oluşturduğu ve kuzey Ligurya’nın (İtalya) sularında barakuda ve kahverengi orfoz gibi güney türlerinin yaygın olarak görüldüğü belirtiliyor.

Benzer şekilde, fırtınalar ve yüksek sıcaklıklar da derin su zeminlerini dönüştürüyor. Buna bağlı olarak “posidonia”, “gorgonians” ve “pinna nobilis”in endemik ormanları bölge genelinde azaldı ve İspanya gibi bazı bölgelerde tamamen yok oldu.

 

Kaynak: WWF

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.