Balıkesir Merhaba Blog YazılarıYaşam

Yeni Evcil Hayvan Keşfedildi

Arjantin'in Patagonya bölgesindeki bir sit alanında yapılan kazı çalışmaları, tarih öncesi döneme ışık tutacak önemli bulgularla sonuçlandı.

Yeni Evcil Hayvan Keşfedildi

Yeni Evcil Hayvan Kesfedildi 1
Yeni Evcil Hayvan Keşfedildi

Ortaya Çıkan Şaşırtıcı Bulgu

Arjantin, Almanya ve İngiltere’den gelen bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü araştırma kapsamında, 1500 yıl öncesine ait bir mezarlıkta bulunan kemikler incelendi. Araştırmacılar, insan kalıntılarının yanı sıra köpek benzeri bir hayvana ait olduğu düşünülen kemikleri de analiz etti. Yapılan incelemeler sonucunda, bu kemiklerin “Dusicyon Avus” isimli nesli yaklaşık 500 yıl önce tükenmiş bir tilki türüne ait olduğu tespit edildi.

DNA Analizleri Yapıldı

DNA analizleriyle yapılan araştırmalar, tilkilerin eski çağlarda yaşamış avcı toplayıcı topluluklarla beraber yemek yediğini ve hatta insanların yaşam alanlarının bir parçası olduğunu ortaya çıkardı. Bu bulgular, tilkilerin o dönemde insanlar için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

“Oldukça nadir bir bulgu”

Araştırmanın yazarlarından Oxford Üniversitesi’nden Dr. Ophelie Lebrasseur, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu tilkinin avcı toplayıcı toplumdaki bireylerle bu kadar yakın bir bağ kurmuş olması oldukça nadir bir bulgu.” Lebrasseur, tilkilerin insanlarla beraber gömülmesini sembolik bir olayın ötesinde, gerçek bir arkadaşlığın işareti olarak yorumladı.

Haber: AA

Edremit’te Baygın Bulunan Tilkiye Hızlı Müdahale

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu