Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yoğun Sararmış Dişler

Yoğun Sararmış Dişler
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
04 Aralık 2021 - 8:29

Yoğun Sararmış Dişler

Dişlerde sararma, diş minesinin altındaki dokulardaki değişikliklerin ortaya çıkardığı bir durum. Peki yaş ilerledikçe dişlerimizde neler değişiyor? Bu konuda bir uzman yorumu yazımla bugün birlikteyiz. Dişleri lekeleyen içecekler ve yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle diş görünümü daha da kötüleşebilir. Sararmış dişler, diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gereken acil sorunların bir parçası olabilir. Sararmış dişlerin hangi yaşta olursanız olun bir çaresi var diyor uzmanlar. Diş hekiminiz sizin için en doğru tedavi yöntemini önerecek.

Kuru Ağız

Kuru ağız diyabet gibi bazı hastalıkların ilk belirtisi veya görmekte olduğunuz diğer tedavilerin ya da bu tedavilerde kullanılan ilaçların etkisi ile olabilir. Bununla birlikte, yaş, üretilen tükürük seviyesinde de bir azalmaya neden olur. Diş hekiminiz sorunun kaynağını tespit ederek sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Diş Kökü Çürümesi

Çürüklerinin başlıca nedeni, gıdalarda tüketilen asitlerden kaynaklanmaktadır. Yaşla birlikte diş etleri çekilebilir ve dişlerin kök yüzeyleri ortaya çıkar. Köklerin dişler gibi herhangi bir koruma tabakası yoktur ve bu nedenle çürümeye karşı hassastırlar.Eğer diş eti çekilmeniz ve bununla birlikte kök yüzeylerinde aşınma ve açılmalar varsa diş hekiminiz porselen kaplamalar veya dolgularla bu bölgeleri koruma altına almayı size önerebilir.

Dişeti Hastalıkları

Diş eti hastalığının birçok nedeni olabilir. Genellikle plak, ilaçlar, bazı hastalıklar, diyetler ve tütün ürünleri ile daha da kötüleşir. Yaş aldıkça karşılaşılan yaygın bir sorundur.Eğer diş etlerinizde kanama varsa bu diş eti hastalığının ilk belirtisidir. Ve en kısa manada ayrıca bir diş hekimine göstermeniz gerekir.

Diş Kaybı

Diş eti hastalığı, derin diş çürüğü ve travma diş kaybının nedenleridir. Ağız sağlığını iyileştirmek için eksik dişlerin zaman kaybetmeden implant veya uygun diğer tedavi seçenekleri ile tamamlanması önerilir. Diş eksiklerinin tamamlanması hem çene kemiğinizi koruyacak hem de yiyecekleri daha iyi öğütmenizden kaynaklı olarak mide-bağırsak hastalıkları yaşama riskinizi azaltacaktır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.