Köşe Yazıları

10 Numaralı Şehrin Kokusu

10 Numaralı Şehrin Kokusu

10 plaka kodu olan şehrimizin ünlü olan kolonyalarını duymuşsunuzdur. Çeşidi ile de ayrı bir koku veren her çeşit çiçeklerden elde edilmiş b u kolonyalar Milli Kuvvetlerdeki kolonyacılar Çarşısında bulunuyor.

Balıkesir’de Zaman içerisinde daha fazla kokunun insanlar tarafından öğrenilmesi ya da kullanılmaya başlaması, kolonyaların da çeşitlenmesine neden olmuş. Kokusu ile özel ola kolonyalar ün yaparak Balıkesir’in ünlü kolonyaları arasına giren zeytinyçiçeği, zambak ve limon gibi önde olan cam şişelerdeki yerini almış.

Günümüzde çok farklı kokular kolonya olarak kullanılıyor. Ancak en çok kullanılan kolonya çeşitleri arasında: Limon kolonyası, tütün kolonyası, zambak kolonyası, bebek kolonyası, lavanta kolonyası, leylak kolonyası, mandalina ve portakal kolonyası, okyanus kokusu kolonyası, nane kolonyası gibi kolonyalar var.

İlgili Makaleler

Kolonyadaki Alkol Oranı Neyi İfade Eder? 80-90 Derece Kolonya Ne Demek?

Kolonya çeşitlerinden bahsetmişken paketler üzerinde belirtilen kolonya derecesinden bahsetmeden geçmek olmaz. Kolonya paketleri üzerinde yazan “75-80-90 derece kolonya” gibi ifadeler kolonyada bulunan alkol oranını ifade eder.

Kolonyanın Faydaları Nelerdir?

Tarih içerisinde ortaya çıkan pek çok yenilik, günümüze ulaşamadan yok oldu. Peki, sence neden kolonya günümüze kadar ulaşmayı başardı? Bu durum, elbette kolonyanın sağladığı faydalardan kaynaklanıyor.

Ferahlık Hissi Verir.

Kolonya, içerisinde bulunan alkol nedeniyle ferahlık sağlar. Özellikle sıcak yaz günlerinde, ferahlamak için insanlar kolonya kullanır. Bu noktada kolonya yüze sürülür mü sorusu aklına takılmış olabilir. Göz ve çevresi ile temas ettirilmediği sürece, yüze kolonya sürmenin bir zararı olmadığını söyleyebiliriz.

Temizlik Hissi Veren Güzel Koku Sağlar.

Ortamlarda, kıyafetlerde ya da doğrudan ciltte güzel koku sağlamak için de kolonya kullanılabiliyor.

Çoşkuyla Gelen Bahar

Fatma Kara

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu