EğitimGündemTürkiye Gündemi

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması İçin Başvuru Duyurusu Yayımlandı

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları İçin Sözlü Sınav Süreci Başlıyor

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması İçin Başvuru Duyurusu Yayımlandı

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları İçin Sözlü Sınav Süreci Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvuru duyurusunu yayımladı. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, başvurular 20-31 Mayıs tarihlerinde elektronik ortamda alınacak.

Başvuru sürecinde öğretmen adayları, atanmak istedikleri öğretmenlik alanına uygun mezuniyet belgelerini sisteme yükleyerek sözlü sınava katılmak istedikleri il tercihinde bulunacak. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar ve sınav merkezleri 10 Haziran’da ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

Başvuru İşlemleri İki Aşamada Gerçekleştirilecek

Başvuru işlemleri, “Başvuru” ve “Tercih Başvurusu” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek. Adayların 2023’te yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) KPSSP10, KPSSP121 veya KPSSP120 puan türlerinden 50 ve üzeri puan alması gerekecek.

Sözlü Sınav Detayları

Sözlü sınava başvurusu onaylanan adaylar, belirlenen puan türlerinin sonuçlarına göre, her alan için en yüksek puandan başlamak üzere atama alanları bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. Sözlü sınav giriş belgeleri 1 Haziran’da Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanacak ve adaylar bu belgeleri e-Devlet şifreleriyle alabilecek.

Değerlendirme Süreci

Adaylar, eğitim bilimleri ve genel kültür, alan bilgisi, ifade yeteneği, iletişim becerileri, özgüven ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık gibi kriterlere göre değerlendirilecek. Sözlü sınav komisyonu bir başkan ve iki üyeden oluşacak, ve sınav esnasında kamera kaydı alınacak. Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevapları ayrıca soru cevap kağıdına yazarak imzalayacak.

Sınav Sonuçları

Sözlü sınava katılanların sınav puanları, bir sonraki aday sınav salonuna girmeden önce komisyon üyelerince Sözlü Sınav Sonuç Ekranı’na girilecek ve değerlendirme işlemi tamamlanacak. Sözlü sınav sonuçları tüm adayların sınav süreçleri tamamlandıktan sonra duyurulacak ve adaylar sonuçlarını e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecek. Sözlü sınavda 60 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.

Sözlü Sınav Merkezleri

Sözlü sınav merkezleri Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van olacak.

Atama ve göreve başlama ile ilgili açıklamalar, sözlü sınavların tamamlanmasının ardından yapılacak.

Düzce Üniversitesi Öğrencileri Hatay’da Depremde Hasar Gören Okulu Yeniledi

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu