Köşe Yazıları

4 Mayıs’ta Atatürk 3’üncü kez Cumhurbaşkanı Seçildi

4 Mayıs’ta Atatürk 3’üncü kez Cumhurbaşkanı Seçildi

1931 – Mustafa Kemal Atatürk, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi. Özel gün ve haftalarda genellikle merak edilen tarihteki geçmişte neler olduğunu hatırlayalım .Bugün sizler için seçtiğim bu yazıda Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Mayıs’a denk gelen 1931 yılında üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesi var. 4 Mayıs tarihi, tarih boyunca birçok olaya tanıklık etmiştir. Bu yazımızda 4 Mayıs’ta Dünya tarihinde yaşanmış önemli olayları inceleyebilirsiniz.
Arkeolojik biliminde sitesinde yer verdiği 4 Mayıs gününe özel hangi bilgiler var? Merak edenler için şöyle bir göz atalım: 1814 – I. Napolyon, Elba Adasının Portoferraio kasabasına vardı ve sürgün hayatı başladı.1865 – Abraham Lincoln suikast sonucu öldürülmesinden üç hafta sonra, Springfield, Illinois’da toprağa verildi.1904 – ABD tarafından Panama Kanalı’nın inşasına başlandı.1904 – Almanya’nın futbol kulübü olan FC Schalke 04 kuruldu.1912 – İtalya Krallığı, Rodos’u işgal etti.1919 – Çin Cumhuriyeti’nde yabancı malların boykot edilmesini savunan öğrenci ayaklanması.
1953 – Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz adlı romanıyla Pulitzer Ödülü aldı.1970 – ABD’de, Ohio Kent Üniversitesi’nde, ABD’nin Kamboçya’yı işgalini protesto eden öğrencilere müdahale eden güvenlik güçleri; dört öğrenciyi öldürdü, dokuzunu yaraladı.1979 – Margaret Thatcher, İngiltere Başbakanı olarak göreve başladı. Thatcher, İngiltere tarihinin ilk kadın Başbakanı oldu.
1994 – Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail, Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan Filistinlilere özerklik verilmesini öngören antlaşmaya imza attı.
1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Şebnem Paker’in seslendirdiği Dinle adlı şarkı üçüncü oldu.1997 – Irak’tan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 25 kişiyi taşıyan iki tekne, Ege Denizi’nde battı. 17 kişi boğuldu, yedi kişi kayboldu.2002 – Nijerya’da bir yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra düştü: 148 kişi öldü.
2009 – Bilge Köyü Katliamı: Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde yapılan bir düğün sırasında, düğündekilere ve aynı aileden olan insanlara ateş açıldı. Saldırıda; 3’ü hamile kadın ve 6’sı çocuk olmak üzere, toplamda 44 kişi öldü.

Alışveriş Yaparken İki Alıp Birini Geri Bıraktığınız Oldu mu?

Fatma Kara

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu