EtkinlikEğitimGörüntülü HaberlerGündem

Balıkesir’de Eğitim Emekçileri Şiddete Karşı Seslerini Yükseltiyor

İstanbul Eyüp Sultan'da bir özel okulda bir öğretmenin acımasızca katledilmesi, Türkiye'yi derinden sarsarken eğitim emekçileri sessiz kalmıyor.

Balıkesir’de Eğitim Emekçileri Şiddete Karşı Seslerini Yükseltiyor

İstanbul Eyüp Sultan’da bir özel okulda bir öğretmenin acımasızca katledilmesi, Türkiye’yi derinden sarsarken eğitim emekçileri sessiz kalmıyor.

Öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanması ve eğitim ortamlarının şiddetten arındırılması için seslerini yükselten eğitim sendikaları ve öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapıyor.

Balikesirde Egitim Emekcileri Siddete Karsi Seslerini Yukseltiyor 1

“Öğretmenler Birleşin!”

Özel sektör öğretmenleri Balıkesir İl Temsilcisi Kemal Çete, öğretmenlerin ayrıştırılarak itibarsızlaştırılmasının sonuçlarını görmek istemediklerini belirterek, öğretmenliğin tek derdinin sınıfındaki öğrenciler olduğunu vurguluyor. Çete,  “Bugün bir öğretmenimizin, maalesef özel sektördeki bir öğretmenimizin canice katledilmesi yüzünden buraya toplanmış bulunmaktayız. Bunun sebebi nedir diye bakarsak, aslında şudur. Bugün öğretmenler, ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, işsiz öğretmen, özel dershane öğretmeni diye ayrılıyor. Öğretmen öğretmendir. Öğretmen ders verir. Öğretmenin tek derdi sınıfındaki öğrencisidir. Bu olması lazım. Bu öğretmeni bu kadar ayrıştırarak bu kadar itibarsız hale getirirseniz bu şekilde istemediğimiz sonuçlar ortaya çıkmış oluyor. Bunun için diyoruz ki öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen ders verir. Bu şekilde mücadele dersini de öğretmenler verecek. Bunun içi özel sektörde özel öğretmenler sendikası olarak 26 Mayısta milli eğitim bakanlığının önünde olacağız. Buradan bütün özel sektördeki öğretmenleri destek vermeye bekliyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Balikesirde Egitim Emekcileri Siddete Karsi Seslerini Yukseltiyor 2

 

Eğitimde Güvenlik Krizi Çözüm Şimdi!

“Eğitim-iş Balıkesir Şube Başkanı” Serap Müjdeci Gökgün, eğitimcilerin okullarda can güvenliği olmadığını ve şiddetin sürekli bir tehdit olduğunu belirtiyor. Gökgün, Bugün öğretmenlere, eğitimciye uygulanan şiddete artık bir dur demek için buradayız. İstanbul’da Eyüp Sultan’da bir özel okulda bir eğitimci arkadaşımız ne yazık ki beş kurşunla katledildi. Öğretmenlerin okulda can güvenliği yok. Sürekli şiddete maruz kalıyoruz. Akran şiddeti de aynı şekilde çok ciddi boyutta. Bunların hepsine bir tepki vermek adına bugün alanda birleştik.”Dedi.

Balikesirde Egitim Emekcileri Siddete Karsi Seslerini Yukseltiyor 3

Sosyal Patlama ve İsyan

“Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, eğitim emekçilerinin maruz kaldığı mobbinge ve liyakatsızlığa dikkat çekerek, toplumun her kesiminde benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor. Şahin, “Bugün aslında görünürde bir eğitim emekçisinin bir cinayete kurban gitmesi üzerine toplandık ama bizim yıllardır haykırdığımız taleplerimiz olan eğitim emekçilerinin canını inciten, yoksulluk sınırının altında çalışmak zorunda bırakan mobinge, liyakatsızlığa karşı bir araya geldik. Birikmiş bir öfkenin ifadesi bu. Toplumun her alanında bütün emekçiler açısından aynı durum söz konusu.  Biz bu sosyal patlamanın bir an önce halkın örgütlü birlikteliği üzerinden, emekten yana bir Türkiye’nin emekçilerinin gerçek anlamda iktidar olduğu Türkiye mücadelesinin ilk adımı olarak görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ayvalık’ta Eğitim Camiasından Oturma Eylemi

Buse Tuncay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu