Gündemİlçe Haberleri

Balıkesir’de ‘Türk Mutfağı’ Haftası Başlıyor

Balıkesir İl Turizm Müdürlüğü Türk Mutfağı Haftası Programı düzenliyor. Müdürlük 6 gün sürecek olan programın içeriğini paylaştı.

Balıkesir’de ‘Türk Mutfağı’ Haftası Başlıyor

Balikesirde Turk Mutfagi Haftasi Basliyor 1

Balıkesir İl Turizm Müdürlüğü liderliğinde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası Programı, Balıkesir’in lezzet dolu dünyasını keşfetmek isteyenleri ağırlamaya hazırlanıyor. Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen etkinlik, 21 Mayıs’ta başlayacak ve 26 Mayıs’a kadar devam edecek.

Program 21 Mayısta Başlıyor

Program, 21 Mayıs Salı günü saat 13:00’te başlayacak. Katılımcılar, ilk olarak Balıkesir Gastronomi Fotoğraf Sergisi’ni gezecekler ve ardından çömlek yapım etkinliğine katılacaklar. 22 Mayıs Çarşamba günü Türk Mutfağı’nda Balıkesir’in özel yeri konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek. 23 Mayıs Perşembe günü, gastronomi öğrencileri Balıkesir’in yöresel lezzetlerini sunacaklar. Programın devamında, 24 Mayıs Cuma günü BAÇEM ziyareti yapılacak ve Ege Mutfağı’na özgü enfes yemekler ikram edilecek. 25 Mayıs Cumartesi günü, katılımcılar kekik hasadına katılacaklar. Son olarak, 26 Mayıs Pazar günü köy hayrı etkinliği düzenlenecek ve geleneksel yemekler ikram edilecek.

Programın Detayları

1 3

2 2

Haber: Bülten

Burhaniye’de Zeytinyağlı Yemekler Yarıştı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu