Balıkesir Merhaba Gazetesi

Botoks nedir?

Botoks nedir?
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç( arzukilic@gazetemerhaba.com )
195
18 Eylül 2019 - 8:00

Değerli okurlarım,
Bu haftaki konumuz son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz “Botoks” uygulaması ile ilgili olacak.
Botoks; “Clostridium Botulinum” adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen, tıpta “kırışıklıkların” ve “aşırı terleme” tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir. Uygulama sonrası etkisi 48-72 saat içinde başlar. Maksimum etkisini 10-14 günde gösterir.
Botoks tedavisi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. En çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve koltukaltı terlemelerinin tedavisinde kullanılır. Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır. Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağladığı gibi, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır.
Botoks ve diğer estetik ve kozmetik işlemlerde benim dikkat çekmek istediğim nokta hastalarımız oldukça az bir bilgiye sahipler. Bu tedaviyi bu endikasyonlarda sadece bu eğitimi alan ve tekniği bilen uzman hekimlerinin uygulaması gerekmektedir.
Değerli okurlar; yüzünüzde kırışıklıklarınız varsa ya da koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanlarında fazla terlemeniz varsa bu konuda eğitimi olan, anatomi bilgisi olan, kasları tanıyan uzman Dermatoloji doktorlarına başvurunuz.
Bu konuda günümüzde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor çünkü denetim olmadığı için bu tür uygulamalar “göreceli olarak daha uygun fiyatlara” ancak hasta için oldukça zararlı olabilecek komplikasyonlar doğurabilecek şekilde merdiven altında denetimsiz olarak, işin ehli olmayan şahıslar tarafından yapılıyor. Uygulanan ilaçlar denetimsiz Çin malı toksinler ve yarar sağlamaktan çok zarar veriyor. Hastalarımız da botoks tedavisinin nerede uygulanacağını bilmedikleri için hizmetimizden yeterince faydalanamıyorlar.
Bu hafta botoks tedavisi ile ön bilgileri verdikten sonra bu tedavilerin üniversite hastanemizde Dermatoloji Bölümünde yapıldığının altını çiziyor ve hepinize iyi haftalar diliyorum.
Sevgili okularım, derinizi Dermatologlara emanet ediniz, sağlıkla kalın…..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.