Balıkesir Merhaba Gazetesi

KAŞINIYORUM. ACABA UYUZ MU OLDUM?

KAŞINIYORUM. ACABA UYUZ MU OLDUM?
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç( arzukilic@gazetemerhaba.com )
19 Ağustos 2020 - 8:12

Değerli okurlar, bu hafta sizlere son zamanlarda toplumumuzda  çok sık görülen, salgınlara yol açan   “Uyuz hastalığı” ndan, belirtilerinden ve tedavisinden  bahsedeceğim.

Uyuz özellikle sonbahar ve kış aylarında çok sık gözlenen bir hastalıktır.  Uyuzun nedeni   “Sarcoptes scabiei var. Hominis” denilen bir parazit mikrobudur.     Özellikle yakın temas ve cinsel yolla  bulaşır.   Hastalık bir kez edinilip  de  tedavi edilmediği takdirde son derece bulaşıcıdır ve çok büyük kitlelere yayılabilir.   Uyuz yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey gözetmeksizin herkesi enfekte edebilen bir hastalıktır.  Mikrop insandan insana yakın temas ile, el ele tutuşarak, aynı yatakta yatmakla, aynı kıyafetleri giymekle bulaşabilir.  Ayrıca hijyen bilgisi olmayan masaj salonları ve güzellik salonları da hastalığın bulaşmasında rol oynar.

Etken mikrobun vücuda girmesinden  ortalama 3-6 hafta kadar  sonra şikayetler oluşmaya başlar. Uyuz hastalığının en sık gözlenen belirtisi kaşıntıdır.   Kaşıntı geceleri daha yoğun şiddette görülür.  Tedavi edilmezse önce aile bireylerini, daha sonra hastanın yakın temasta bulunduğu çevresine bulaşabilir.  Uyuzda görülen kaşıntı tüm vücutta olmakla beraber uyuzun belirtileri en çok el parmak araları, koltuk altları, memeler ve genital bölgede yerleşir.

Değerli okurlar, elbette her kaşıntının nedeni “uyuz hastalığı” değildir.  Eğer kaşıntınız varsa ve özellikle yukarda saydığım vücut bölgelerinde kaşıntınız varsa, evinizde yaşayan diğer aile bireylerinde ya da çevrenizde yaşayan arkadaşlarınızda  kaşıntı varsa siz de uyuz mikrobu kapmış olabilirsiniz.   Bu nedenler hastalığınızın tanısı ve kaşıntınızın değerlendirilmesi için   mutlaka Dermatoloji uzmanına başvurun.  Çareyi başka yerlerde aramayın.

Uyuz tedavisi eğer hasta tedaviyi uygun bir şekilde uygularsa kolaylıkla yapılır.    Burda önemli olan uyuzun tanısı ne kadar erken konulursa tedavisi de o kadar kolay yapılacaktır. Aksi takdirde hastalık çevrenize yayılmaya devam edecektir.  Hastalığı tedavi ederken sadece bize başvuran hastayı değil onunla temas halinde olan tüm yakınlarının tedavisi eş zamanlı olarak  yapılmalıdır.  Altını çizerek belirtiyorum tedavide en önemli kısım budur.  Diğer aile bireylerinde kaşıntı  olsun ya da olmasın,  mutlaka tüm aile fertlerinin  tedaviyi uygulamaları  gerekir.   İlaç tedavisinin yanı sıra hekiminizin önereceği şekilde kıyafet ve çarşaf temizliği etkili olarak sizlere anlatılacağı üzere yapılmalıdır.

Sevgili  okurlar, bu yazıda  özetlemek istediğim nokta;  eğer kaşınıyorsanız veya etrafınızda uyuz tanısı alan bir yakınınız/arkadaşınız/akrabanız s varsa, zaman kaybetmeden siz de  bir Dermatoloji uzmanına başvurun ve hekiminizin reçete ettiği ilaçları kullanmayı, korunma ve tedavi önerilerini uygulamayı ihmal etmeyin.

Sevgili okurlar,  yazımı burada noktalarken her zamanki gibi “Derinizi Dermatologlara emanet edin” diyor  ve 2020 yılının hepimize dostluk, barış ve sağlık getirmesini temenni ediyorum.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.