Balıkesir Merhaba Gazetesi

Okullar Ve Covıd-19

Okullar Ve Covıd-19
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
08 Eylül 2021 - 8:13

Okullar Ve Covıd-19

Çocuklar ve öğretmenlerle birlikte velilerinde heyecanlı okul günleri başladı. Okullar açılırken pandeminin devam ettiği göz önünde bulundurularak, hijyen konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim 6 Eylül’de başladı. Tüm kademelerde haftada 5 gün dersbaşı yapılacak.

Yaklaşık 2 yıldır mücadele ettiğimiz Covid-19 pandemisinden dolayı, eğitim-öğretime evlerden devam edildi. Uzmanlar, salgının devam etmesi nedeniyle maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını hala önemle çiziyor. Öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığının okullarda uygulanacak sıkı tedbirlerle güvence altına alınması gerekiyor.

Neler Yapmalı?

Öncelikle okul girişi ve koridorlar titizlikle dezenfekte edilmeli. Tüm öğrenci ve öğretmenlerin okul girişinde ateş ölçümleri yapılmalı ve okulun her bölgesinde düzenli aralıklarla el dezenfekte stantları bulunmalı. Zeminin ve duvarların, kısacası çocukların dokunabileceği her şeyin gün içerisinde rutin olarak, profesyonel ekipmanlarla dezenfektasyonunun yapılması gerekiyor. Okuldaki tüm alanlarda, ortamda bulunan soğutma ve ısıtma araçlarının filtrelerinin temizliği ve dezenfektasyonu muhakkak yapılmalıdır. Ayrıca pandemi koşulları gereği, ortam havasının rutin olarak dezenfektasyonu uygulaması yapılmalıdır.Dersliklerde yer alan sıra, masa ve temas edilen her materyalin düzenli dezenfekte edilmesi ve teneffüslerde ortamın havalandırılması gerekiyor. Tebeşir, kalem, tahta silgisi, spor aletleri, çocukların oynadıkları toplar, basket potaları, kale direkleri vs… gibi ortak kullanım materyalleri rutin ve düzenli olarak dezenfektanlarla temizlenmelidir.

Öğrenci ve öğretmenlerin kullandığı tuvaletler en riskli alanların başında geliyor. Tuvaletlerin içlerinin, klozet içi ve kapaklarının, sifon kollarının, el ile dokunulan kapı kolları, çeşmeler ve sabunlukların; zeminlerin, lavaboların, çöp kovalarının ve ortamdaki havalandırma filtrelerinin dezenfektasyonu dikkatlice yapılmalıdır.Yemek yeme alanlarının zeminleri, duvarları, masa, sandalye, servant takımları, çay, kahve, sebil ve çöp kovaları gibi ortak kullanım araçlarının tümü düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmelidir. Yine buralarda yer alan havalandırma ve klima filtrelerinin iyice temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.