Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sosyal Medya Şifrenizi Sizden Başka Bilen Var Mı?

Sosyal Medya Şifrenizi Sizden Başka Bilen Var Mı?
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
27 Şubat 2021 - 8:07

Sosyal Medya Şifrenizi Sizden Başka Bilen Var Mı?

Beraber vakit geçirdikçe her şeyi paylaşmaya başlayan çiftler Yada en yakın arkadaş için sosyal medya şifrelerinin paylaşılması da kaçınılmaz olabiliyor. Ancak dikkat!

Evli veya bir ilişki içinde olan insanların internet davranışlarını analiz eden çalışmalar gösteriyor ki, partnerlerin yarısına yakını (%47), çeşitli hesaplar için giriş bilgilerini bir güven belirtisi olarak birbirleriyle paylaşıyor. Bu konuda Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu’nun yorumu şöyle; “ilişkilerde rollerin hızla değiştiğini ve bir zamanlar çiftleri mutlu eden şifre paylaşımının ayrılık sonrasında tarafların güvenliğini tehdit edecek bir koza dönüştüğünü dile getirerek neden şifrelerin paylaşılmaması gerektiğini sıralıyor” Bu konuda oldukça önem taşıyan şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Bu konuda yine işin uzmanlarına kulak verelim derim bakalım onlar neler söylemiş…

Bazı çiftler, hesap şifrelerini isteyerek paylaşsalar da sağlıksız bir ilişkide hesap paylaşımı, bir istismar modelinin parçası olabilir. Bazı ilişkilerde kişiler partnerlerinin kimleri takip ettiğini, sohbet ettiği kişileri ve beğendiği fotoğrafları kontrol etmek için şifre paylaşmaya zorlayabilir. Ancak sağlıklı bir ilişkide şifreleri paylaşma beklentisinin asla olmaması gerekir.

Genç çiftler için yıkıcı sonuçları olabilir. Özellikle küçük yaştaki çiftlerin şifrelerini birbiriyle paylaşmamaları gerekiyor. Gençler, ilişkide istedikleri yapılmadığında ya da ilişki sonrasında bu hesaplardan elde ettikleri verilerle şantaj başta olmak üzere siber zorbalığa varan birçok davranışta bulunabiliyorlar. Bu nedenle Alev Akkoyunlu, özellikle küçük yaştaki çocukların kullandığı bilgisayar, tablet ya da telefonlarında bir ebeveyn kontrolü yazılımı bulunması gerektiğini ve ebeveynlerin düzenli olarak çocuklarının dijital dünyadaki davranışlarını izlemeleri gerektiğini öneriyor.

Yanlış verileri analiz ediyor ve bunlara tepki veriyor olabilirsiniz. Online dünyada sahip olunan kimlikler, sevdiklerimizle yüz yüze yaptığımız etkileşimlerdeki kişilerle her zaman eşleşmeyebilir. Her şey gerçek hayattan daha iyi veya daha kötü olabilir, ancak yine de online içeriği analiz etmek, hazırlanan bir kurguyu analiz etmek ve tepki vermek anlamına gelebilir.

Şifrenizi yanlış kişiyle paylaşırsanız sonuçlar ciddi olabilir. Birisini gerçekten iyi bir seviyede tanımak zaman alır. İnsanlar da zamanla değişir. Kötü ayrılıklar olabileceğini unutmayın. İlişki sonrası hesabınızı silmek veya sizi telefonunuzdan engellemek gibi nispeten basit şeylerden, kişilerinize uygunsuz mesaj gönderme veya herkese açık olarak özel içerik yayınlama gibi gerçekten kötü işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir şeyden kurtulmak gerçekten zor olabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.