GündemSiyaset

TBMM Yoğun Mesai ile Yeni Haftaya Başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni haftayı yoğun bir çalışma programıyla karşılıyor. Meclis Genel Kurulu ve çeşitli komisyonlarda önemli kanun tekliflerinin görüşmeleri başlayacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin yanı sıra, 9'uncu Yargı Paketi ve kamu tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler de gündemde.

TBMM Yoğun Mesai ile Yeni Haftaya Başlıyor

Kurum Ve Memişoğlu Bugün Meclis'te Yemin Edecek
Türkiye Büyük Millet Meclisi

Öğretmenlere Şiddet Suçlarında Tutuklama Zorunluluğu

Meclis Genel Kurulu’nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Bu düzenleme ile tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi’nin kurulması öngörülüyor ve öğretmen adayları atanmadan önce bu akademide eğitim alacak.

Tbmmde Bu Hafta 2024 Butceleri Konu Olacak 2
Türkiye Büyük Genel Kurul

9’uncu Yargı Paketi Adalet Komisyonu’nda

Yeni haftada komisyonlar da yoğun bir mesai harcayacak. Adalet Komisyonu, 9’uncu Yargı Paketi’ni görüşmek üzere toplanacak. Teklifte, hakaret suçlarına ilişkin yeni düzenlemeler yer alıyor. Sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret suçu ön ödeme kapsamına alınacak. Ayrıca, yalnızca hukuk fakültesi mezunları uzlaştırmacı olabilecek ve arabuluculuk için avukatlık mesleğinde en az 5 yıllık kıdem şartı aranacak.

Isvecin Natoya Katilim Protokolu Tbmmde
Tbmm Yoğun Mesai Ile Yeni Haftaya Başlıyor

Kamuda Tasarruf Düzenlemeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’nda

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündeminde ise kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler bulunuyor. Bu teklif ile tasarruf tedbirlerini izleme, denetim ve raporlama yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verilecek. Tasarruf tedbirlerine uymayan personele yaptırım yolu açılacak. Ayrıca, deprem bölgesindeki illerde nüfus kaybının hizmete yansımaması için çeşitli adımlar atılacak.

Haber: Bülten

Özgür Özel: “AB Tam Üyelik Hedefimizi Koruyacağız”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu