Eğitimİlçe Haberleri

Yerel Türlerin Yolculuğu Balıkesir’de Ödüllendirildi

Gelenekten Geleceğe Yerel Türlerin Yolculuğu Projesi Kapsamında Balıkesir'de Dokumacılık ve Keçecilik Çalıştayı Gerçekleştirildi

Yerel Türlerin Yolculuğu Balıkesir’de Ödüllendirildi

Yerel Turlerin Yolculugu Balikesirde Odullendirildi 1

Dokumacılık ve Keçecilik Çalıştayı Gerçekleşti

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Burhaniye Meslek Yüksekokulu, Sarıbeyler Turizm Derneği ve Savaştepe Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile Bir Tohum Vakfı ve Savaştepe Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilen “Gelenekten Geleceğe Yerel Türlerin Yolculuğu” projesi kapsamında, Savaştepe Sarıbeyler’de Dokumacılık ve Keçecilik Çalıştayı düzenlendi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı GEF-SGP fonu tarafından finansal olarak desteklenen çalıştay, Savaştepe Ethem Çavuş Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Yerel Turlerin Yolculugu Balikesirde Odullendirildi 2

Açılış Törenine Yoğun Katılım

Çalıştayın açılış törenine Savaştepe Belediye Başkanı Ali Koyuncu, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Satıl, Burhaniye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Bezirgan, Sarıbeyler Turizm Derneği Başkanı İsmail Coşkun Aydemir, akademik ve idari personel ile Sarıbeyler Turizm Derneği üyeleri katıldı. Açılış konuşmalarını Savaştepe Belediye Başkanı Ali Koyuncu ve Sarıbeyler Turizm Derneği Başkanı İsmail Coşkun Aydemir yaptı.

Paneller ve Sunumlarla Zenginleşen Program

Açılış paneli, Burhaniye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Bezirgan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Satıl “Balıkesir’de Türk Dokumacılık Sanatında Kullanılan Doğal Bitkiler” konusunda, BAÜN Veteriner Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Büşra Yaranoğlu “Savaştepe’de Koyunculuk ve Koyun Yününün Kullanım Alanları” hakkında, BAÜN Burhaniye Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinden Öğr. Gör. Meziyet Narin ise “Savaştepe Sarıbeyler’de Dokumacılık ve Keçeciliğin Değerlendirilmesi” üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

Yerel Turlerin Yolculugu Balikesirde Odullendirildi 3

Geleneksel Ustalara Teşekkür Plaketi

Çalıştay kapsamında, Sarıbeyler Mahallesinde oluşturulan dokuma ve keçe atölyeleri gezildi. Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Satıl tarafından, 81 yaşındaki geleneksel keçe ustası Mustafa Gören ve Keçe Ustası Mübeccel Aişe Bolat’a projeye verdikleri destek dolayısıyla teşekkür plaketi takdim edildi.

Çalıştay Sonuçları

İki gün süren çalıştay, farklı konularda düzenlenen oturum ve atölye çalışmaları ile sona erdi. Yerel türlerin korunması ve geleneksel el sanatlarının geleceğe taşınması amacıyla düzenlenen çalıştay, katılımcılardan büyük ilgi gördü ve başarıyla tamamlandı.

Haber: Bülten

Savaştepe’de Deprem Paniği! Korkudan Kendini Aşağı Attı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu