Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yiyecekleri Nasıl Tüketmeli?

Yiyecekleri Nasıl Tüketmeli?
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
17 Eylül 2022 - 7:34

Yiyecekleri Nasıl Tüketmeli?

 

Gıdaların faydasını artırmak için yapabileceklerimiz var. Temelde sağlıklı gıdalar tüketiyor olsak bile besinlerden yeterli verimi alamıyor olabiliriz. Hangi besinin nasıl pişirilmesi gerektiği, neyin yanında tüketilirse faydasının artacağı, saklanma koşulları gibi birçok etken sağlıklı beslenmenin temelini oluşturuyor.

Örneğin faydası büyük ancak kokusu nedeniyle çok tüketilmeyen sarımsak; çiğneyerek ya da havanda dövülmüş olarak tüketilmeli. Yemyeşil rengi ile gözalıcı Brokoliyi uzun süre pişirilmemeli ve sadece, 5 dakika pişirerek hafif diri bıraklılmalı.Bunların yanında sizler iin derlediğim bazı sebze,baharat ve benzeri ürünler nasıl tüketilmeli yazımın devamında bunları vereceğim.

KETEN TOHUMU ÖĞÜTÜLMEDEN BEKLETİLMELİ

Demir emilimi için C vitamininden zengin besinler tüketilebilir. Örneğin etin yanında bol limonlu yeşil ve kırmızı biberden zengin bir salata yiyin.Zerdeçalı karabiber ile sıcak yemeklerde kullanabilirsiniz.Demlediğiniz yeşil çaya 1 tatlı kaşığı doğal bal ekleyerek antioksidan değerini artırabilirsiniz.D vitamini takviyelerinizin K2 destekli olmasına dikkat edin.Karanfili havanda ezerek veya öğüterek çaylarınıza ekleyebilirsiniz.Ceviz fındık badem gibi yağlı tohumları çiğ olarak tüketin.Keten tohumunu öğütmeden saklayın. Tüketeceğiniz zaman 1-2 tatlı kaşığı öğütüp bekletmeden kullanın.Tereyağını sade yağ haline getirerek sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.Balık kızartıldığında Omega-3 azalır. Balığı fırın veya ızgara şeklinde pişirebilirsiniz.

DOMATESLERİ PİŞİRİN

Kurubaklagilleri bir gece önceden ıslatın ve hatta filizlendirdikten sonra pişirin.Domatesi pişirmek likopenden daha fazla faydalanmayı sağlar.Süt yerine yoğurt veya kefir tüketin. Kefirin sindirimi daha kolaydır ve probiyotik kazanmış olursunuz.Rafine değil, kabuklu, lifli olan tam tahılları tercih edin.Zeytinyağını sızma olarak kullanın, ışıksız ortamda saklayın.Tuzunuzu iyot kaybına neden olmamak için ışıksız ortamda saklayın.Muz, elma, kiviyi olgunlaşmamış olarak tercih edin.Yaprak ve çiçeklerinden yararlandığımız bitki çaylarını uzun süre kaynatmayın, 5 dakika demlemek yeterli.Sebze yemekleri ve salatalarda zeytinyağı kullanmak vitamin ve mineral emilimini arttırır.Faydalı bağırsak bakterilerini arttıran (probiyotikler) fermente ürünler tüketin.

YEMEKTEN SONRA DEĞİL BİR SAAT SONRA ÇAY İÇİN

Yeşil sebzeleri bıçakla keserek değil elinizle bölerek hazırlayın.

Sebze ve meyveleri kesip doğradıktan sonra bekletmeden tüketin.

Pişmiş yemeğinizi 2 saatten fazla oda sıcaklığında, buzdolabında ise 2 günden fazla bekletmeyin.

Stresinizi yönetin. Stres sindirimi olumsuz etkiler, besin öğeleri işe yaramaz hale gelir.

Sigara besin emilimini azaltır, sigara dan uzak durun.

Çay ve kahvenizi yemekten 1 saat sonra tüketin.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.