Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yok oluş isyanı

Yok oluş isyanı
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
15 Kasım 2019 - 8:06

İngiltere’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Yokoluş İsyanı, eylemlerine devam ediyor. Grup son olarak Londra’daki Thames Nehri’ne sular altında kalmış bir ev yerleştirdi. Pazar sabahı gerçekleştirilen eylemin amacı, yükselen deniz seviyelerine dikkat çekmek ve hükümeti iklim krizinin önüne geçmek için acil eylemler gerçekleştirmeye çağırmak.

Londra’nın en bilinen yapılarından Tower Bridge’in tam önüne yerleştirilen evi inşa eden Katey Burak ve Rob Higgs yaptıkları açıklamada, “İklim değişikliğinin her birimizi etkilediğine dikkat çekerek yaklaşmakta olan insan yapımı felaketin ciddiyetine ilişkin farkındalığı artırmak istiyoruz” dedi. Aktivistler; evlerinin, iş yerlerinin ve yaşam alanlarının büyük tehlike altında olduğunu ve İngiltere’nin kuzeyinde devam etmekte olan sel felaketlerinin bunun çarpıcı bir göstergesi olduğunu ifade ettiler.

Yokoluş İsyanı’nın paylaştığı rakamlara göre 2100 yılına kadar deniz seviyelerinde 1-5 metre arasında yükselmeler görülecek. Grup, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) iki metreden daha az bir artışa işaret ettiğini, ancak geçmiş değerlendirmelerde iklim değişikliğinin hızını sık sık hafife aldığınızı iddia ediyor.

Grönland’daki buz tabakalarının 2070’e kadar tahmin edilemeyen bir oranda eridiği ve saniyede 140.000 ton buzun (200 Thames nehrine eşdeğer) yok olduğu bildiriliyor.
Kaynak: Dazed

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.