Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ay Kramp Girdi!

Ay Kramp Girdi!
Prof. Dr. Nilay Şahin
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
08 Şubat 2021 - 8:19

Ay Kramp Girdi!

Sanırım pek çoğumuz bu cümleyi kurmuşuzdur: “ay kasıma kramp girdi galiba!”. Gerçekten genç yaşlı pek çok kişiyi etkileyen bu durum neden gelişiyor yani kramp neden giriyor sorusuna bu hafta yanıt vermeye çalışacağım.

Kramp aslında istemsiz olarak kaslarımızın kasılması demektir. Aniden ve çok ağrılı olan kramplar gerçekten çok acılıdır. Peki ne oluyor da kasımız bizim isteğimiz dışında kasılıyor? İşte cevabı; ya kasınız zayıf ya da vücuttaki bazı mineral ve elektrolitler eksiktir. Kas zayıflığı özellikle eklemlerdeki kireçler, bel kanal darlıkları, şişmanlık, bazı iltahaplı romatizmal hastalıklar, az hareket etme gibi durumlarda sıklıkla görülür. Elektrolit ve mineral sorunlarında ise özellikle sodyum ve klorid arasındaki denge kaybı ve magnezyum eksilikleri başta gelir. Tabii bunlar arasında kalsiyum eksikliklerini de unutmamak gerekir. Bazen nedenler arasında az su içme de vardır. Hatta bazen krampın en sık nedeni olarak az su içme gösterilmektedir. Bazen çok yoğun yapılan sporlarda krampı arttırabilir. Yine kendi alanımda hastalarımda çok sık gördüğüm kramp nedenlerinden biri de bel problemleridir. Belde görülen kireç veya fıtıklara bağlı olarak gelişen dar kanal sinirleri sıkıştırarak bacaklarda kramp gelişmesine yol açabilir. Yine özellikle bacaklarda görülen damar sorunları ki varis veya damarda darlık veya yetmezlik gibi durumlarda da kramplar gelişebilir.

Yine herhangi bir neden olmaksızın maalesef yaşlılarda ve gebelerde de kramplar görülebilir. Eğer şeker, karaciğer ve guatr hastasıysanız veya herhangi bir nedenle sinir hasarınız olduysa yine krampa eğilimli bir kişisiniz demektir. Yani siz de kramp gelişme riski yüksektir.

Evet bu hafta kramp nedenlerini sizlerle paylaştım. Haftaya tedavisindeki önerileri sizlerle paylaşacağım. Hepinize iyi bir hafta dilerim..

 

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

prof.dr.nilaysahin-instagram

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.