Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bir Sempozyum Daha Bitti!

Bir Sempozyum Daha Bitti!
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
28 Haziran 2021 - 8:22

Bir Sempozyum Daha Bitti!

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

prof.dr.nilaysahin-instagram

İlk sempozyum organizasyonumu 2017 yılında Balıkesir’ de Büyükşehir ve Karesi Belediyelerinin desteği ile Termal Sağlık Turizmi üzerine yapmıştım. Bu toplantı benim ilk başkanlık yaptığım sempozyumdu. Balıkesir’ de ilgili tüm birimler yanında şehir dışında da termal alanda ilerlemek isteyen ve bu konuda yüksek deneyimleri olan yaklaşık 150 davetli toplantımıza gelmişti. Benim için bu çok büyük bir mutluluktu. Ardından da Düşmeye Çok Yönlü Bakış Sempozyumu ile ikinci sempozyum başkanlığımı kıymetli hocam İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Akif Karan hocamla birlikte yaptım. Bu toplantımızı da Balıkesir’ de yaptık ve şehir dışından birbirinden kıymetli, alanında uzman 65 hocamız konuşmacı ve oturum başkanı olarak sempozyumumuza destek verdi.

Ve bu sempozyumumuz ise toplam 500 kişinin katılımı ile bir rekor kırdı. Çok beğeni alan bu sempozyum konusunu ertesi yılda (2018) Kayseri’ de Erciyes Üniversitesi ile birlikte yaptık. Yine çok keyifli ve bilimsel geçen bir sempozyuma eş başkanım Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Akın hocayla birlikte imza attık. Ardından da 2019 yılında Düzce Valisi (o dönemin) Doç. Dr. Zülkif Dağlı ile değerli meslektaşım Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ ın destekleri ile Yara Bakımı Sempozyumu’ nu yine Akif hocamla birlikte başkanlığını yürüttüğümüz, alanında çok kıymetli hocalarımızla birlikte yaptık.

Bu multidisipliner toplantılarımın yanında uzmanlık alanım olan fizik tedavi ve romatoloji konusunda Uluslararası Romatoloji Kongresi’ nde 2019 yılında başkanlığı Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Duruöz ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sami Hizmetli’ nin başkanlığında genel sekreterlik yaptığım bir kongremiz oldu. 15 uluslararası alanında uzman yabancı davetlimizin olduğu bu kongre muhteşem bilimsel ve keyifli bir toplantıydı.

***

Ve ilkini 27-29 Kasım 2020 tarihlerinde online olarak düzenlediğimiz “İstanbul Dermato-Romatoloji Güncelleme Zirvesi”’ sempozyumu ise Amerika Birleşik Devletleri’ den Brown Üniversitesi ile birlikte yapıldı. İçeriği çok dolu olan bu toplantı sonrası hastalıkların farklı uzmanlık alanlarının birlikte değerlendirilmesinin çok yararlı olduğu geri bildirimleri bu toplantıların multidisipliner olarak düzenlenmesinde bizlere motivasyon oldu. O nedenle bu yılda yine Amerika’ dan Brown Üniversitesinden Prof. Dr. Abrar A. Qureshi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Duruöz başkanlığında benimde genel sekreterlik yaptığım Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği (TRASD) İstanbul Şubesi’nin, düzenlediği “İstanbul Dermato-Gastro-Romatoloji Güncelleme Zirvesi”, 25 – 27 Haziran 2021 tarihlerinde yani bu hafta sonu online platformda gerçekleştirdik. Dermatoloji, gastroenteroloji ve romatoloji alanında uzman hocalarımızla gerçekleştirdiğimiz bu toplatıda çok keyifliydi.  Bu güncelleme zirvesinde uluslararası bilimsel tanınırlığı olan konuşmacılar, dermatoloji, gastroenteroloji ve romatolojinin birlikte ilgilenmesini gerektiren hastaların yönetimi ve tedavisiyle ilgili sunumları yapıldı.

İşte bu keyifli toplantılarla hem akademik heyecanımı sürdürmemi hem de bilgilerimi tazelememi sağlayan, beni bu güzel bilimsel etkinlikler içine alan, bu platformlarda başta Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tuncay Duruöz ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Akif Karan hocama emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.