Balıkesir Merhaba Gazetesi

HEP POPÜLER BİR HASTALIK: FİBROMİYALJİ

HEP POPÜLER BİR HASTALIK: FİBROMİYALJİ
Prof. Dr. Nilay Şahin
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
31 Ağustos 2020 - 18:03

Fibromiyalji sendromu yani yumuşak doku romatizması veya kas romatizması her zaman hastaların sıkıntı duyduğu ve hiçbir zamanda tam olarak iyileşemediği bir hastalıktır. Fibromiyalji, genellikle stresli, her şeyi kafaya takan, uykusu düzensiz olan kişilerde sıklıkla karşılaştığımız, yıllar içinde gelişen tıpla birlikte gerek neden geliştiği gerekse tedavisi ile ilgili gelişmelerin yaşandığı bir hastalıktır. Öncelikle evet bu hastalığın stres ve depresyonla ilişkisi olduğu gösterilmiş ama temel nedenin bunlar olmadığı da belirtilmiştir. Fibromiyalji temelinde ağrının algılanmasında görülen bir  bozukluk olup ağrı yaratmayacak olan şeylerin kişilerce ağrılı olarak hissedilmesidir. En belirgin şikayet yaygın vücut ağrısı ve sabah tutukluğudur. Evet sıklıkla kadınlarda görülmektedir ancak bu erkeklerde görülmeyecek anlamına gelmemektedir.

En yaygın şikayet genellikle yaygın vücut ağrısı olup hastaların tabiri ile saç telinden ayak tırnağına her yerin ağrımasıdır. Bu ağrı bazen sadece vücudun sağ veya sol yarısında bazen de vücudun alt veya üst yarısında olabilir. Bunun yanında hastada ara ara olan karın ve migren benzeri baş ağrıları, eklemlerde ve hatta vücutta yaygın görülen şişlik hissi, kadınlarda şiddetli adet sancıları görülebilmektedir. Hastanın neresine dokunsanız ağrıdan yakınmaktadır.

Peki fibromiyaljinin tanısı nasıl koyulur diye sorarsanız işte cevabı. Öncellikle hastanın hikayesi ve ardından yapılan muayene bizi tanıya yaklaştırır. Tüm bunların ardından da olmazsa olmazımız  bazı kan, idrar ve gerekirse görüntüleme testleridir. Bu testler mutlaka yapılmalıdır. Çünkü benzer şikayetler bazı hastalıklarda da görüldüğü için bunları dışlayıp ondan sonra tanı koymak gerekir. Bu hastalıkların başında da iltahaplı bazı romatizmal hastalıklar, uyku bozuklukları, depresyon, tiroid hastalıkları gibi hastalıklar gelmektedir.

Herkese ağrısız, virüsden uzak bir hafta dilerim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.