Balıkesir Merhaba Gazetesi

YENİ GÜN NEVRUZ

YENİ GÜN NEVRUZ
Nursima Akyürek( nursimaakyurek@gazetemerhaba.com )
21 Mart 2019 - 8:00

Heryer çiçeklerle kaplı Ağaçlar en güzel giysilerini giyiyor. Yeşili pembesi, beyazı daha ne olsun Nevruz yaşanıyor. Bugün 21 Mart Baharın gelişini müjdeleyen ve her yıl dünya genelinde farklı şenliklerle kutlanan Nevruz Bayramı’nı kutluyor insanlar. Seviyorum böyle günleri herkes mutlu. Kimi ateş üzerinden atlıyor kimi çiçeklere bakıp çayını kahvesini yudumluyor…

Nevruz adını tam olarak bilmeyenler için küçük bir araştırma yaptım. Sizlerle de paylaşmak istedim bugün. Nevruz yeni gün veya gün ışığı anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda Anadolu ve Orta Asya medeniyetleri tarafından baharın gelişi ve dostluğun müjdeleyicisi olarak tanımlanıyor. Ülkemizde ise 1995 yılından buyana bayram olarak kabul edilmiş.

Nevruz kültürünün eski dönemlerden beri vazgeçilmez alışkanlığı olan, etkinliğin gerçekleştirileceği alana Nevruz ateşi yakılacak ve üzerinden atlanacak. Hatta bugün geçen sene izlediğim ve çok hoşuma giden Balıkesir Üniversite’sinin etkinlikleri var. Ateş yakılıp, ağaçlar dikilecektir yine umarım. Bu sene bu güzel etkinliğe ben gidemiyorum, Çünkü bugün okuldayım. Okulumda da nevruza dair izlenimlerim var tabi ki…

21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, yükseek tepelerdeki karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlıyor. Kuş sesleri sizede daha bir güzel gelmiyor mu bu ara. Baharı onlarda müjdeliyor. 21 Mart bütün canlılar için bir uyanış günü Nevruz/YENİGÜN bayramınız kutlu olsun.

NEVRUZ BAYRAMINDA ATEŞİN ÜZERİNDEN NEDEN ATLANIR?

Hiç merak edeniniz oldu mu? Ateş üzeri den neden atlanırmış? Bir gazete kupüründen aldığım bilgiler bu konuya şöyle açıklık getirmiş: Nevruz Bayramı’nda etkinliklerin düzenlendiği alana geleneksel bir şekilde Nevruz Ateşi yakılır. Ateş, tarih boyunca eski Türkler tarafından kutsal olarak sayılmaktaydı. Eski Türkler, ateşi kutsal saydıklarından dolayı ateşle oynamaz, ateşe tükürmez veya ateşi söndürmezdi. Ateşin kendilerini kötülüklerden arındırdığını ve hastalıklardan koruduğunu düşünen eski Türkler, Nevruz kutlamalarında da ateş yakarak üzerinden atlardı. Bu sebepten, günümüzde de eski Türk inançlarına saygıda bulunmak ve Nevruz kültürüne uyum sağlamak için Nevruz Ateşi yakılır ve üzerinden atlanır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.