Balıkesir Merhaba Gazetesi

İyilik Her Akrabaya….

İyilik Her Akrabaya….
Dr. Hüseyin Yıldırım( huseyinyildirim@gazetemerhaba.com )
30 Eylül 2021 - 8:29

İyilik Her Akrabaya….

“Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.”Bakara, 215

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.”Nisâ 51

Ebû Hüreyre ra’den rivayet edildiğine göre bir adam:

– Yâ Resûlallah! Benim akrabam var. Ben kendilerini ziyaret ediyorum, onlar bana gelip gitmiyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük ediyorlar. Ben onlara anlayışlı davranıyorum, onlarsa bana kaba davranıyorlar, dedi.

Bunun üzerine Peygamberimiz sav  şöyle buyurmuşlardır.

– “Eğer dediğin gibi isen, onlara sıcak kül yutturmuş oluyorsun. Sen böyle davrandıkça, Allah’ın yardımı seninle beraberdir.” (Müslim, Birr 22)

Akrabalarla ilgiyi kesmenin insana yakışmayan bir davranış olduğunu Peygamberimiz sav bir teşbihle anlatmaktadır. Ayrıca  bu hadiste, akrabasını unutup onlarla ilgiyi kesenler sıcak kül yiyen kimseye benzetilmektedir. Yine  kül yedirmek teşbihi, onların yüzüne sıcak kül serpmek, yüzlerini kül rengine boyamak, böylece kendilerini mahcup ve perişan etmek şeklinde de anlamak mümkündür.Gerçekte kül yiyen kimse çok geçmeden korkunç bir ıstırap çekmeye başlar. Midesi yanar, bağırsakları kavrulur, aşırı derecede susuzluk duyar. Ne kadar su içerse içsin harareti bir türlü sönmez denilir.

Gelmeyen akrabasına giden, onların kabalıklarına tahammül eden, maddî ve mânevî yardımlarıyla onları görüp gözeten kimsenin yaptığı bu iyilik ve ikramlar, Cenâb-ı Hakk’ın rızâsını kazanmaya vesile olur.Kamil bir mümin arabalar gelmese bile onlara gitmeli ve kendileriyle akrabalık bağını  kesmemelidir.Akrabalarla ilgiyi büsbütün kesmek, bu konudaki Peygamberimiz  san’in ahlâkını ve hadislerini  dikkate almamak, dolayısıyla Cenâb-ı Hakk’ı gücendirmek anlamına gelmektedir. Rabbimiz bizleri ve tüm inananları sılai rahme önem verenlerden eylesin. ..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.