Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kalça Ağrısının Tedavisi Var Mı?

Kalça Ağrısının Tedavisi Var Mı?
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
06 Kasım 2021 - 8:50

Kalça Ağrısının Tedavisi Var Mı?

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

profdrnilaysahin-instagram

Geçen haftalarda size kalça ağrılarının nedenlerini yazmıştım. Bu haftada da sizlere kalça ağrısının tedavisinden bahsedeceğim. Tabii kalça ağrısının tedavisi nedenine bağlıdır. Örneğin kalçanın çok sık görülen bir sorunu olan kalça kireçlenmesi ise nedeni ve kireç erken evrelerde ise fizik tedavi, baston kullanımı, ilaç tedavisi ve egzersiz programı çok başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak ileri evrede ise yani gece uykudan uyandıran ağrı, kalça hareketlerinde kısıtlılık, tüm verilen fizik tedavi ve ilaç tedavilerine rağmen geçmeyen kalça ağrısı varsa işte o zaman maalesef ameliyat öneriyoruz.

Yine kalçanın çok sık görülen sorunlarından biri de kalça yastıkçıklarında görülen iltahaplanma yani bursittir. Bu durumda kalça civarına buz uygulaması, bazı iltahap giderici ve ağrı kesici ilaçlar verilmesi uygundur.

Tabii bir de bizi tedavi de daha da zorlayan kalça ağrılarından olan iltahaplı romatizmalarda var. Bu hastalıklar maalesef sadece kalçayı değil başka eklemleri de tutabilir. Ancak kalça tutulumu çok ön planda olan romatizmal durumlar da var. Böyle olunca bizim yaklaşımımız bazen eklem içine kortizollü ilaçlar yapmak bazen de romatizma ilaçlarını bir üst seviyeye taşımak oluyor. Eğer yine sonuç alamazsak veya kalça eklemi iltahaptan dolayı erimiş veya kapanmışsa o zamanda opererasyon önerisinde bulunmak zorunda kalıyoruz.

Bir başka sorunda kulunç. Evet yanlış duymadınız kalça kaslarının kuluncu. İşte bu durumda da hastamıza biz fizik tedavi, kuru iğne, ilaç tedavisi öneririz.

Herkese sağlıklı, ağrısız günler dilerim….

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.