Balıkesir Merhaba Gazetesi

KAŞINMAN GEÇSİN ARTIK!

KAŞINMAN GEÇSİN ARTIK!
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
28 Ekim 2019 - 7:29

Prof. Dr. Nilay Şahin
Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
www.profdrnilaysahin.com
prof.dr.nilaysahin-instagram

Geçen hafta size kaşınmanın nedenlerinden bahsetmiştim. Bu haftada size kaşınmanın tanı ve tedavisinden bahsetmek istiyorum. Elbette geçen haftaki yazımından da hatırlarsınız kaşıntının pek çok nedeni var. Bu yüzden kaşıntınızın nedenini bulmak zaman alabilir. Öncellikle hastanın fizik muayenesi ve tıbbi geçmişini sorgulamak ve ardından da yaptığımız bu sorgulama sonucunda hastadan kan testi ve gerekli olursa bir akciğer grafisi istemek uygun olacaktır. Kanda genellikle tam kan sayımı, demir, guatr, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bakılır. Akciğer grafisi ile de kaşıntılı deri ile birlikte genişleyen lenf bezleri olup olmadığını gösterebilir.
Tedavisi de elbette ki tanıya göre yapılmalıdır. Yani kaşıntıya sebep olan duruma göre hastaya tedavi düzenlenir. Özellikle karaciğer, safra ve böbrek gibi organlardaki problemlere bağlı olarak gelişen kaşıntılarda mutlaka bu organlara bağlı tedaviler yapılmalıdır. Aksi taktirde kaşıntıdan kurtulmak biraz zordur. Ancak bu hayati organlarda ki sorunların çözümü çok kolay olmuyorsa o zaman da en azından cildi rahatlatıcı bir takım tedaviler önermek uygun olacaktır. Diğer kaşıntı yapan nedenlerde de sıklıkla cilde yönelik kremler kullanılmaktadır. Sıklıkla önerilenler kortikosteroidler yani kortizonlu kremlerdir. Yine sıklıkla kaşıntılı alana önerilen uygun kremlerle tedavi sonrası cildin nemli bir pamuklu malzeme ile kapatılması tavsiye edilmektedir. Tabii ki kortizonlu kremler dışında da başka kalsinörin inhibitörleri, topikal anestetik, kapsaisin ve doksepin gibi içeriği bulunan kremler kaşıntı için önerilmektedir. Sadece krem uygulamaları mı hayır kaşıntı için ağızdan önerilen ilaçlar da var. bunların bazıları antidepresan grubunda yer alırken bazıları da antihistaminik ilaçlardan oluşmaktadır. Yine fototerapi dediğimiz ışık uygulamaları kaşıntı kontrol altına alınana kadar genellikle çoklu seanslar şeklinde planlanan tedaviler arasında yer almaktadır.
Pratik öneriler olarakta size birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Kaşıntıya neden olan maddelerden veya durumlardan kaçının. Örneğin; sert giysiler olabilir, aşırı sıcak oda; çok sıcak bir banyo veya bir temizlik ürünü gibi. Cildinizi günlük nemlendiriciler ile nemlendirin. Cildi rahatlatan ve serinleten kremler, losyonlar veya jeller kullanın. Mümkün olduğunda kaşıntıya bağlı cildinizi çizmekten kaçının. Ilık banyo suyunu tercih edin ve duş sonrası cildinizi nazikçe kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Elbette stresi azaltmaya çalışın.
Hepinize kaşıntısız, iyi haftalar dilerim…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.