Balıkesir Merhaba Gazetesi

Prostat Büyümesi: Erkeklerin Korkulu Rüyası!

Prostat Büyümesi: Erkeklerin Korkulu Rüyası!
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
11 Ekim 2021 - 9:08

Prostat Büyümesi: Erkeklerin Korkulu Rüyası!

Prostat hastalıkları gerçekten erkekler için büyük bir sorun. Pek çok hastalık sayılabilir ancak bunlar arasında en yaygın görüleni iyi huylu prostat büyümesidir. Genellikle 60’lı yaşlarındaki erkeklerin % 60’ında (yani her 100 erkekten 60’ ında) ve 70 yaşından büyük erkeklerin % 90’ında (yani her 100 erkekten 90’ ında) mevcuttur. Peki bu kadar yaygın olan ve neredeyse her erkekte görülen bu hastalık tam olarak nedir diye sorarsanız işte cevabı. İyi huylu prostat büyümesi habis olmayan yani kötü huylu olmayan prostat dokusu büyümesi olarak tanımlanır. Bu durum sanki erkeğin normal yaşaması gereken bir süreçmiş gibi düşünülse de aslında değildir. Bu insanın yaşam kalitesini ileri derecede bozan bir durumdur.  O nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Önce sizlere bu durumun neden geliştiğini anlatmak istiyorum. Metabolik sendrom (yani tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, şişmanlık gibi durumların birlikte olması), obezite, hipertansiyon ve genetik faktörler prostatta büyümeye neden olabilecek nedenler arasındadır. Yine son yıllarda çok sık insülin direncinin prostat büyüme riskini artırdığı da gösterilmiştir.

Peki iyi huylu prostat büyümesinde ne gibi şikayetler olur derseniz işte cevabı.

Prostat bezi büyümesi olan kişilerde semptomların şiddeti değişir, ancak semptomlar zamanla giderek kötüleşme eğilimindedir. En yaygın belirtileri ve semptomları ise şunlardır; sık veya acil idrara çıkma ihtiyacı, geceleri artan idrara çıkma sıklığı (noktüri), idrar yapmaya başlamada zorluk, zayıf idrar akışı veya durup başlayan bir akış, mesaneyi tamamen boşaltamamadır. Daha az yaygın belirti ve semptomlar ise; idrar yolu enfeksiyonu, idrar yapamama, idrarda kan görülmesidir. Şunun altını da çizmek isterim ki prostatı çok büyüyüp az semptomu olan, az büyüyüp çok semptomu olan hasta da vardır.

Haftaya da prostat problemlerini yazmaya devam edeceğim. Hepiniz iyi haftalar….

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

profdrnilaysahin-instagram

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.