Balıkesir Merhaba Gazetesi

Önemli Bir Adım Valiliğin Açık Kapısından Girdi

Önemli Bir Adım Valiliğin Açık Kapısından Girdi
Semra Aman Akyürek( merhabagazete@gmail.com )
16 Kasım 2020 - 19:39

Balıkesir’de durağan olmayan yaşamda, geri dönüşlü ve sürdürülebilir projeler dikkat çekiyor. Balıkesir için önemli taşıyan gastronomi, eğitim ve dünde, uyuşturucu ile mücadele için proje tanıtım töreni düzenlendi. Şehirde bir bütün anlayışı ile el ele veren kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların ortak noktada buluştuğu adımlar, valiliğin açık kapısından girdi…

Balıkesir Valiliği’nin Uyuşturucu ile Mücadele konulu proje tanıtım toplantısı davetine Balıkesir Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyet’i adına katılım sağladım. Bu imza töreninde gözlemlerimi paylaşmayı önemli buluyorum. Çünkü gençler söz konusu ise, cemiyetimizin faaliyetleri arasındaki gerek eğitim, gerekse uyuşturucu ile mücadele noktasında yaptığı yarışmalar, Balıkesir’de de basın mesleği adına ilkleri teşkil ediyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve okullardaki öğretmen, öğrencilerin duyarlılıkları ve katkıları ile BGYC olarak ,“Uyuşturucu İle Mücadelede Toplumun Rolü” konulu gerçekleştirdiğimiz yarışmada, yine gençlerimizin zihin haritalarına yerleştirdiği önemli çizgileri, gerek resimlerle gerekse kompozisyon ve şiirlerle takip etmiştik. Hepsine teşekkür ediyorum. Gençler, adeta berrak suların nasıl bulanık olabileceğini ve toplumdaki yansımalarını bizlere o çalışmalarında anlatmışlardı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ı ziyaret ettiğimiz süreçlerde de özellikle uyuşturucu ile mücadele konusu dile gelmişti. Sözde kalmayıp şehir bütünlüğünü önemseyen bakış açısı ile yaşam bulan proje için Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’a, şehrimiz, gençlerimiz ve tüm anneler adına tüm halkımız adına teşekkür ediyorum.

 

***

Bağımlıyı hayata bağlayan proje yaşama geçti. Tıpkı bir sürücünün emniyet kemerini takıp hayata tutunması gibi …

Vali Hasan Şıldak “Bir kişinin bile hayata kazandırılması önemli” diyor. Annelere de atıfta bulunuyor. Hatta dikkat çeken rakamsal veriler paylaşıyor diyor ki; “Yapılan bir araştırmada yüzde 95 uyuşturucu bağımlısı olan gençlerimizin annelerinin ev hanımı oldukları belirtilmiş ve İkinci bir veride bağımlıların uyuşturucuyu evde aldığı yönünde… Çocuklarımızı yalnız bırakmayalım takibi bırakmayalım…”

Haliyle dikkat çekici imza törenindeki detayda şu gizli; “Projenin kalbi” anneler. Evleri de kontrol altında tutabilmek için güçlü ve iradeli annelere işaret ediyor. Kısacası anneler, projenin doğal paydaşları. Her kalp atışında izleri olacak. O izlerse yarınları getirecek.

Pırıl pırıl yaşamlar için adım atan ve imza altına alınan proje paydaşlarına durmak yok. Uyuşturucu ile Mücadele Projesi aynı zamanda, istihdam kapısını da aralayan önemli bir proje. Hani sözde kalanlardan değil özde, sürdürülebilir ve gerçek yaşamlara uzanan hayat öykülerine bağlayıcı nitelikte.

Diliyorum birlikte başarıyla yürüyen ve yürütülecek projeler şehirde her daim kazanım sağlasın. Bu proje ile tüm annelerin kalbine dokunan ve her kalp atışına uzanan yepyeni günlere merhaba diyelim.

 

İmza Töreninden Akılda Kalanlar

-Balıkesir’de BAÜN VE Onyedieylül Üniversiteleri şehirle buluşan her türlü etkinliğin içinde.

-BTO, BSO istihdama ve eğitime önem veriyor. İşkur projelerin vazgeçilmezleri arasında.

– Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz her zamanki gibi samimi konuşmalar yaptı kısa süreli gaflarda vardı.

– Milletvekilleri arasında Mustafa Canbey’in mecliste kendisini ziyaret eden gençlerle ilgili söylemi dikkat çekti.(Detayı haberimizde görebilirsiniz)

-Milletvekili Belgin Uygur Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile telefonla görüşüp konuyla ilgili destek sözü almış.

– Milletvekili Yavuz Subaşı konuyla ilgili, yasa hazırlığı vb… neyse en katı kurallar alınarak bağımlılıkla mücadele konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz, koyacağız. Benim gözümde Uyuşturucu ticareti yapan PKK ile aynı…

-Balıkesir’de Yeşilay Büyükşehir Belediyesi katkısı ile 1 ay içinde YEDAM’ı aktifleştirecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.