Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Valiliğinden Orman Yangınlarına Yönelik Yeni Tedbirler

Balıkesir Valiliğinden Orman Yangınlarına Yönelik Yeni Tedbirler
05 Ağustos 2021 - 11:03

Balıkesir Valiliğinden Orman Yangınlarına Yönelik Yeni Tedbirler

Balıkesir Valiliği, ülke genelinde orman yangınları açısından yüksek risk taşıyan meteorolojik şartların devam etmesi nedeniyle orman yangınları ile mücadele konusunda alınan tedbirlere ilave tedbirler aldı. Orman yangını konusunda risk taşıyan bölgelerde ormanlara girişlerin ve ormanların çevresinde ateş yakılmasının yasaklandığı açıkladılar.

Balıkesir Valiliği İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün “Orman Yangınları” konulu genelgesi kapsamında ormanlık alanlarla ilgili bir dizi yeni kararlar aldı. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile ülke genelinde orman yangınlarına sebebiyet verecek ve sabotaj ihtimali konularında alınan kararların devam ettirilmesi istenirken, Balıkesir Valiliği de yangınların önlenmesine yönelik yeni düzenleme yaptı.

Ormanlık alanlara girişlerin ve ormanların çevresinde ateş yakılmasının yasaklandığı yeni kararlarda ayrıca şunlara yer verdiler.

“Yangın riski yüksek olduğu değerlendirilen bölgelerde devriye faaliyetlerinin artırılarak drone/kamet uçak gibi araçlarla havadan kontrolün yapılmasına karar verdiler. Ayrıca yangın söndürmede kullanılan (belediye, karayolları, DSİ, orman idaresi, askeri birlikler gibi kurumların mülkiyetinde bulunan) araç, gereç ve ekipmanlardan azami ölçüde faydalanılması gerektiği ifade ettiler.

Meydana gelen orman yangınlarında ormanlık bölgelere gidiş-geliş güzergâhlarında bulunan güvenlik kameraları, Kent Güvenlik Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemleri etkin bir şekilde kullanacaklar. Özellikle sosyal medyada orman yangınlarını bahane ederek kişi/kurumları hedef gösteren dezenformasyon ve yalan haberlerle orman yangınlarına karşı seferberlik anlayışı ile yürütülen mücadelede devletin -sözde- zafiyet gösterdiği algısını oluşturmaya çalışanlara karşı sayısal verilerin, görsellerin ve yangınların son durumlarına ilişkin paylaşımların yapılarak kamuoyu sık sık doğru bilgilendirecekler. Sosyal medyada yapılan gerçekdışı ve provokatif paylaşımlarda bulunanlara yönelik gerekli işlemler ivedilikle uygulayacaklar.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.